Kategórie
Tlačové správy

Krajský súd v plnom rozsahu potvrdil, že poslanec Ľuboš Blaha protiprávne zasahuje do práv prezidentky a je povinný zdržať sa verbálnych útokov a šírenia nepravdivých informácií

Prezidentka Slovenskej republiky na ochranu svojej osoby pred opakovanými dehonestujúcimi a nepravdivými verbálnymi útokmi poslanca Ľuboša Blahu už v marci 2022 úspešne uplatnila inštitút neodkladného opatrenia.

Poslanec Blaha proti vydanému neodkladnému opatreniu podal odvolanie, o ktorom 21. júla 2022 rozhodol Krajský súd v Bratislave. Krajský súd sa v celom rozsahu stotožnil s odôvodnením vydaného neodkladného opatrenia a v plnom rozsahu ho potvrdil. Proti tomuto rozhodnutiu už nie je prípustné odvolanie. Advokátska kancelária Taylor Wessing a jej tím odborníkov na ochranu osobnostných práv pod vedením partnera Jána Lazura zastupovala prezidentku Slovenskej republiky v tomto súdnom konaní.

Čo súdy prikázali poslancovi Blahovi

Krajský súd predovšetkým potvrdil, že Okresný súd Bratislava I správne a odôvodnene neodkladným opatrením nariadil poslancovi Blahovi, aby sa zdržal zverejňovania a šírenia tvrdení o tom, že prezidentka je vlastizradkyňou, americkou agentkou, agentkou cudzích mocností, ako aj zverejňovania a šírenia nepravdivých informácií o tom, že prezidentka spáchala trestný čin vlastizrady alebo že je ovládaná Spojenými štátmi americkými. Zákaz šírenia takýchto tvrdení pritom nie je obmedzený len na sociálne siete, ale na akékoľvek verejné vystúpenia alebo komunikáciu.

Krajský súd súčasne potvrdil aj to, že nariadenie trvalého odstránenia častí viac ako dvoch desiatok statusov uverejnených na sociálnej sieti Facebook bolo odôvodnené a nepredstavovalo neprimeraný zásah do práv poslanca Blahu. Tieto časti príspevkov obsahovali tie najzávažnejšie výmysly a urážky prezidentky, ktoré nemožno v demokratickej spoločnosti tolerovať, a to najmä z dôvodu, že neoprávnene a bezprostredne zasahujú do osobnostných práv prezidentky. Rozhodnutie krajského súdu tak fakticky podporuje odôvodnenosť rozhodnutia prevádzkovateľa sociálnej siete Facebook trvalo zrušiť stránku Ľuboša Blahu.

„Slovenské súdy potvrdili, že spôsob, akým Ľuboš Blaha vykonával slobodu prejavu nebol súčasťou legitímneho politického dialógu a protiprávne zasahoval do práv prezidentky,“ hovorí partner kancelárie Taylor Wessing Ján Lazur.


Autorka: Mag. Darina Škantárová, Taylor Wessing.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *