Kategórie
Tlačové správy

Na Hornom Považí vznikajú desiatky pracovných miest

Slovenskí inžinieri a vedci sa môžu podieľať na unikátnom projekte regenerácie li-iónových akumulátorov.

Dubnica nad Váhom – Desiatky pracovných pozícií pre kvalifikovaných odborníkov vytvára dubnická spoločnosť ZTS VV, ktorá spustila unikátny projekt regenerácie li-iónových akumulátorov z elektromobilov. Strojári, elektrotechnici, mechatronici či vedci, ktorí chcú byť súčasťou svetového výskumu, tak nemusia hľadať miesta v zahraničí, ale uplatnenie môžu nájsť aj na Slovensku. Inovácia, na vývoji ktorej sa budú podieľať, je súčasťou významného projektu spoločného európskeho záujmu IPCEI.

Vývoj na Slovensku ožíva. Inžinieri v oblasti strojárstva, elektrotechniky, mechatroniky, ale aj chemici či vedeckí pracovníci sa môžu stať súčasťou tímu, ktorý vzniká pod hlavičkou spoločnosti ZTS VV. Dubnická spoločnosť vyvíja environmentálne riešenia svetového významu. Prišla s projektom regenerácie použitých batérií z elektromobilov, pričom z vyradenej opotrebovanej batérie vyrobia druhotný batériový modul a ten sa bude dať použiť napríklad v oblasti energetiky ako podpora pre obnoviteľné zdroje energie.

„Naším cieľom je predĺženie životnosti li-iónových akumulátorov využívaných v elektromobiloch. Vďaka nášmu vyvíjanému procesu regenerácie dokážeme zdvojnásobiť aktívnu dobu ich využívania, aj keď nie v priamo v elektromobilite, tak v menej dynamických aplikáciách, napríklad pre batériové riešenia v energetike,“ hovorí predseda predstavenstva ZTS VV Stanislav Králik.

Projekt počíta so vznikom niekoľkých desiatok priamych pracovných miest, ktoré spoločnosť postupne začína obsadzovať.

„Jadro nášho kvalifikovaného vedeckého tímu už dnes tvoria experti so skúsenosťami najmä z vývoja a dizajnu elektrických a energetických riešení. Snažíme sa podporiť región, v ktorom pôsobíme a posilniť slovenskú znalostnú ekonomiku. Preto chceme poskytnúť čo najväčší priestor profesionálom z oblasti strojárstva, elektrotechniky, fyziky či chémie a dať im možnosť realizovať sa na projekte svetového významu,“ dodáva predseda predstavenstva ZTS VV Stanislav Králik.

Projekt regenerácie použitých batérií bude prínosný aj pre slovenské vysoké školstvo a vedu. Na výskume a vývoji aktívne participujú aj slovenské univerzity a vzniká tak most medzi akademickým výskumom a jeho praktickým využitím. Zámerom tiež je, aby v nadväznosti na projekt vznikli aj nové študijné odbory, vytvárajúce priestor pre vzdelanie a ďalší akademický rast v tejto vedecko-výskumnej oblasti.


Spoločnosť ZTS – VÝSKUM A VÝVOJ, a.s. vznikla v roku 1997, no jej korene siahajú do 30. rokov minulého storočia. Spoločnosť sa ako jediná na Slovensku dlhodobo a odborne zaoberá rekonštrukciami vodných elektrární, navrhovaním nových projektov malých vodných elektrární, ako aj podporou kvalifikovanej údržby týchto zariadení. Ponúka tiež projekčné a konštrukčné riešenia pre jadrovú energetiku. ZTS VV sa zároveň venuje výskumu a vývoju v oblasti vodných turbín a ich príslušenstva, vrátane inovácií a návrhu nových technologických riešení. Najnovšie sa spoločnosť v rámci projektu Regenerácia použitých batérií z elektromobilov (Regeneration of used EV batteries) zameriava na možnosti opakovaného využitia regenerovaných akumulátorov v menej dynamických aplikáciách.


Správu dodala Anna Vojteková z PR Clinic.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *