Kategórie
Knihy Tlačové správy

Celoslovenský detský čitateľský maratón, ktorý mal dva roky pauzu, opäť ožíva!

13. ročník.

Kto ho organizuje: Linka detskej istoty, n.o. (LDI) v spolupráci s partnermi
Čo: 13. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónu s názvom „ČÍTAJME SI“ …2022 – tento projekt chce pritiahnuť čo najväčší počet detí a mládeže ku knihe a zároveň im dať informácie o dostupnosti Linky pomoci pre deti a mládež 116111, kde môžu nájsť pomoc a radu v momente, keď ju budú potrebovať: NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE.
Čítať budú: deti a mládež
Kde: po celom Slovensku v knižniciach, školách, kluboch, v materských školách, v prírode…
Kedy: v týždni od 20. do 24. júna 2022


Kedy odštartujeme celoslovenský detský čitateľský maratón „ČÍTAJME SI…“ 2022?

Linka detskej istoty, n.o. organizuje aj PR podujatie k „ČÍTAJME SI…“ 2022, ktorým symbolicky odštartuje celoslovenský detský čitateľský maratón v pondelok 20. 6. 2022 o 10.00 h v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ul. v Bratislave.

Stretnutie so spisovateľkami Katarínou Škorupovou a Andreou Kellö Žačokovou tam budú mať deti zo špeciálnej ZŠ Karpatská z Bratislavy s pani učiteľkou Petrou Patákovou a deti zo ZŠ I. a II. stupňa Na bielenisku z Pezinka s pani učiteľkami Mariannou Marcinkovou a Katarínou Holobeňovou.

Spisovateľky priblížia deťom ako vzniká kniha – ukážka knihársky nespracovanej knihy z tlačiarne, ukážka rukopisu, skíc, korektúr a tiež im porozprávajú o tom, ako napísať zábavný, dobrý beletristický príbeh. Potom si budú spoločne čítať v rôznych jazykoch – zaznejú ukážky v slovenskom, anglickom, nemeckom, ukrajinskom, ruskom a srbskom jazyku.

Prídu aj psychologičky z Linky detskej istoty, zástupcovia z Vydavateľstva Slovart, Kníhkupectva Panta Rhei a ďalší. PR podujatie bude moderovať už tradične Katka Brychtová.


Ako to celé vzniklo?

LINKA DETSKEJ ISTOTY prostredníctvom svojej non-stop, bezplatnej a anonymnej celoslovenskej telefonickej linky 116111 prijíma denne stovky hovorov priamo od detí a mladých ľudí a získava tak aj informácie o ich prežívaní a problémoch – tak, ako to cítia ony samé. Nie všetky hovory sú však iba o krízach, ktoré ohrozujú život deti a mládeže. Veľká časť hovorov je aj o nedostatku pozornosti zo strany dospelých, o osamelosti, o nude, či o nízkej kreativite detí a mládeže,“ povedala Mgr. Táňa Ivanič Rybanská, programová riaditeľka Linky detskej istoty.

Podujatie „ČÍTAJME SI…“ organizuje Linka detskej istoty už od roku 2008 a najväčší počet čítajúcich sme zaznamenali v roku 2017, kedy spolu s nami čítalo naraz 46 000 detí po celom Slovensku – tento rok však padajú rekordy, a do „ČÍTAJME SI“ …2022 sa prihlásilo viac ako 70 000 detí. Krstnou mamou projektu je už jeho od začiatku pani spisovateľka Oľga Feldeková.

Takto sme spolu čítali od roku 2008 do roku 2019:

Celoslovenský detský čitateľský maratón

Celoslovenský detský čitateľský maratón, ktorý mal dva roky pauzu, opäť ožíva!

Mgr. Táňa Ivanič Rybanská, programová riaditeľka Linky detskej istoty: „Máme za sebou už 12 úspešných ročníkov a po dvoch rokoch prestávky spôsobenej covidovými opatreniami, chceme opätovne, už po trinásty krát, týmto podujatím motivovať deti a mladých ľudí k čítaniu. Tento populárny celoslovenský detský čitateľský maratón chce hlavne pritiahnuť čo najväčší počet detí a mládeže ku knihe a zároveň im formou knižných záložiek sprostredkovať informácie o dostupnosti Linky pomoci pre deti a mládež na tel. č. 116111 ako i on-line poradne na www.ldi.sk, kde môžu deti a mládež nájsť pomoc a radu v momente, keď ju budú potrebovať. Linka 116111 funguje NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE pre celé Slovensko.“

Takto budeme spolu čítať v roku 2022:

Celoslovenský detský čitateľský maratón

V týždni od 20. do 24. júna 2022 sa bude v rámci „ČÍTAJME SI“ …2022 čítať po celom SLOVENSKU, na viac ako 400 miestach, v knižniciach, v školách, v kluboch, v materských školách, v prírode atď. Prihlásilo sa viac ako 70 000 čitateľov a možno počas týždňa ešte pribudnú ďalší. V rámci tohtoročného celoslovenského detského čitateľského maratónu si na čítanie môžu deti vybrať akúkoľvek knihu, môžu sa zapojiť v ktorýkoľvek deň v týždni od 20. do 24. 6. 2022 a čítať môžu akokoľvek dlho a v akomkoľvek jazyku. Niektorí miestni organizátori si prizývajú na podujatie známe osobnosti (spisovateľov, ilustrátorov, starostov a iné známe osobnosti… niektorí organizujú zároveň besedy na tému ‚Čítanie‘, výstavy kresieb obľúbených knižných hrdinov či hrdiniek… niektoré školy sa rozhodli čítať deťom v materských školách alebo ľuďom v domovoch pre seniorov…) Fantázii sa pri organizovaní podujatí „ČÍTAJME SI…“ medze nekladú.

A prečo práve čítanie?

Mgr. Katarína Kožová, psychologička z Linky detskej istoty: „Aj napriek tomu, že dnes môžeme mať pocit neustáleho čítania, či už na mobile prostredníctvom sociálnych sietí, alebo rôznych článkov, kniha, ktorá má príbeh, dokáže oveľa viac.

Veľa detí číta pravidelne, niektoré menej pravidelne a niektoré len tak povinne, čo musia v škole. V dnešnej pretechnizovanej dobe život prináša deťom a mladým ľuďom veľmi veľa podnetov, ktoré sú zaujímavé, lákavé, poučné… ale, niekedy je tých podnetov až príliš veľa. Môže byť preto pre deti ťažké zorientovať sa a vybrať si zmysluplnú činnosť vo chvíľach voľna.“

Čítanie patrí medzi aktivity, ktoré podporujú rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka a má pozitívny vplyv aj na jeho psychiku.

Čítanie:

– vytvára priestor pre tvorivosť
– pomáha poznávať hodnoty a rozlišovať dobro a zlo
– akceleruje rozvoj reči a obohacuje slovnú zásobu, čím sa podporuje aj sebavedomie detí
– rozvíja fantáziu, zvedavosť, predstavivosť i pamäť
– môže pomôcť pri prekonávaní stresu
– ponúka možnosť relaxovať
– dáva možnosť naberať množstvo informácií, inšpirácií, vedomostí a porozumieť pojmom…

Vyhlásenie výsledkov a žrebovanie:

Výsledky celoslovenského detského čitateľského maratónu „ČÍTAJME SI…“ 2022 budú vyhlásené v pondelok 27. júna 2022 (po sčítaní počtu detí a mladých ľudí z celého Slovenska, ktorí sa do čitateľského maratónu zapojili). Vyžrebujeme tiež 20 škôl, knižníc či klubov spomedzi zúčastnených, ktoré dostanú knihy, darované Vydavateľstvom Slovart a Linkou detskej istoty. Viac informácií o celom podujatí a jeho výsledkoch nájdete na stránke Čítajme si alebo na Facebooku.

Špeciálne poďakovanie patrí pani prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ktorá prevzala nad podujatím patronát. Ďalej ďakujeme pani spisovateľke Oľge Feldekovej, ktorá je už od začiatku tohto projektu jeho krstnou mamou a pani Kataríne Brychtovej, za každoročné moderovanie podujatia, ktoré odštartuje detský čitateľský maratón, ďakujeme i všetkým miestnym organizátorom podujatí „ČÍTAJME SI…“ v knižniciach, na školách či v kluboch. A v neposlednom rade ďakujeme všetkým partnerom, ktorí nám každoročne bezplatne pomáhajú tento celoslovenský detský čitateľský maratón zrealizovať: Vydavateľstvu SLOVART, Tlačiarni KO&KA, Kníhkupectvu Panta Rhei, Slovenskej asociácii knižníc, Spolku slovenských knihovníkov a knižníc, Prepravnej spoločnosti Geis a ďalším.


Linka detskej istoty (LDI) je tu pre deti a mládež z celého Slovenska nepretržite už 27. rok!

Potrebuješ sa o čomkoľvek porozprávať? Trápi ťa niečo? Potrebuješ poradiť? Cítiš sa osamote? Nerozumieš si so spolužiakmi? Smejú sa ti, že vyzeráš inak? … Neváhaj a zavolaj k nám na Linku pomoci pre deti a mládež na tel. č. 116111 alebo nám napíš do on-line poradne cez chat či e-mail cez našu webovú stránku: www.ldi.sk.

Sme tu pre teba NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE.

LDI prevádzkuje zároveň aj Krízovú linku pre nezvestné a hľadané deti na tel. č. 116000 a pre dospelých volajúcich v záujme detí tiež Rodičovskú psychologickú poradňu a Sociálno-právnu poradňu.


Autorka: Mgr. Táňa Ivanič Rybanská.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *