Kategórie
Tlačové správy

Učitelia sú podvedení

Komora učiteľov je každým dňom viac a viac sklamaná z úpadkových krokov vlády.

Namiesto plnenia svojich záväzkov v programovom vyhlásení sa spolieha iba na lacnú a spoľahlivú pracovnú silu v školstve.

  • Ministri školstva a financií sú zodpovední za prepad finančného statusu vysoko kvalifikovaných a nadpriemerne vzdelaných zamestnancov školstva na podpriemernú úroveň. Premiér sa k týmto dvom ministrom pridáva anekdotou o zvyšovaní platov učiteľov prostredníctvom navýšenia daňového bonusu, ako keby boli všetci zamestnanci školstva rodičia.
  • Ministerstvo školstva sa zabáva organizovaním mediálnych bublín a PR babysitting akcií ako napr. Deň detí v čase, keď je potrebné naliehavo riešiť mnohé zásadné problémy v školstve. Podpora škôl v otázke masívnej vlny detí z Ukrajiny je až zarážajúco žiadna. Ministerstvo školstva doteraz nepredstavilo systémové kroky v tejto oblasti, ignoruje množstvo detí mimo systému vzdelávania a ich nezamestnaných rodičov.
  • Balík 400 miliónov eur na voľnočasové aktivity detí, schválených vládou a poslancami, vnímame ako mrhanie zverenými prostriedkami štátu a výsmech učiteľov ako hlavných aktérov vzdelávania. Vďaka tomuto opatreniu ešte hlbšie klesne atraktivita učiteľského povolania a tým aj kvalita vzdelávania, kde sme v oboch prípadoch na chvoste krajín OECD.

Komora učiteľov vyzýva všetkých zamestnancov školstva, aby prišli vyjadriť svoju nespokojnosť účasťou na protestnom zhromaždení odborového zväzu školstva 15. júna 2022.

Zároveň vyzývame vládu SR a osobitne premiéra a ministra financií, aby si s nami sadli za jeden stôl a rokovali o napĺňaní Programového vyhlásenia vlády v oblasti atraktivity učiteľského povolania a prioritizácii vzdelávania na Slovensku. Komora je zároveň pripravená stretnúť sa aj s prezidentkou SR k diskusii o efektivite voľnočasových krúžkov v čase prehlbujúcej sa krízy školstva.


Autor: Mgr. Vladimír Crmoman, prezident Slovenskej komory učiteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *