Kategórie
Humanizmus

Atmosféra hlási: Buďme spolu!

Tento rok sa bude konať desiaty ročník festivalu v Hontianskych Nemciach.

Festival Atmosféra

Hontianske Nemce – Buďme spolu. Dve slová, ktoré pomenúvajú hlavnú myšlienku blížiacej sa Atmosféry. Festival sa bude konať na lúke neďaleko Hontianskych Nemiec už po desiatykrát a patriť jej bude, ako obvykle, prvý augustový víkend – 5. až 7. august 2022.

Buďme spolu. Zabudnime na plné kalendáre, dovolenky, výhovorky a iné nezmysly. Buďme spolu – dnes to potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým. Nepolarizujme; hľadajme mosty a to, čo nás spája. Spoznávajme nové a užívajme si staré známe. Vnímajme, cíťme, milujme. Skrátka, buďme spolu tak, ako ešte nikdy predtým – aspoň jeden víkend v roku nás nikto a nič nerozdelí.

Manifest 10. ročníka Atmosféry

Zrušenie pandemických opatrení a zlepšujúca sa situácia v otázke šírenia COVID-19 bola dobrou správou nielen pre bežných ľudí, ale aj pre organizátorov hromadných podujatí. Aj keď sa Atmosféra minulý rok konala, bola podriadená pandemickej situácii – čo zahŕňalo maximálnu kapacitu 1 000 návštevníkov, ako aj zvýšené opatrenia.

„Minulý rok, keď som sa prechádzala po lúke a videla som, ako si ľudia užívajú Atmosféru a ako sa z nej tešia, veľmi som sa potešila aj ja. Bolo to pre mňa a aj celý tím také zažiarenie v časoch tmy, ktorú sme zažívali a nemala konca,“ vysvetľuje hlavná organizátorka Atmosféry, Gretka Pavlovová.

Tento rok sú pandemické vyhliadky pozitívnejšie, preto sa Atmosféra bude po dvoch rokoch konať v štandardnom rozsahu – 3 000 ľudí vrátane organizátorov a dodávateľov.

„Minulý rok sa nám podaril rekord – po uverejnení informácie, že Atmosféra bude, sa predali vstupenky za neuveriteľných osem hodín. Veríme preto, že sa tento rok ujdú každému. Navyše, sme radi, že uvoľnenie opatrení vyšlo práve na 10. výročie a budeme ho môcť osláviť bez zásadných obmedzení,“ dopĺňa Gretka Pavlovová.

Symbolom desiatej Atmosféry je objatie

Vizuál tohto ročníka festivalu pripravila ilustrátorka Tina Minor.

„S Tinou už spolupracujeme veľmi dlho. Veľmi sa mi na jej tvorbe páči to, že dokáže vizuálne zhmotniť Atmosféru.“

Témou tohto ročníka je slovné spojenie Buďme spolu.

„Vo vizuále možno vnímať partnerské objatie, osobnú blízkosť, o ktorú sme boli predošlé roky ukrátení, ale aj motív zraniteľnosti a bezpečnosti. Práve ostatné mesiace si uvedomujeme, že pocit bezpečia a pohody nie je samozrejmý. A keď ho máme, treba zaň byť vďačný,“ uzatvára Gretka Pavlovová.

Budeme spolu – prídete aj vy?

Desiata Atmosféra so sebou prinesie už štandardne rôznorodý program, pričom ten hudobný predstaví primárne slovensko-českú hudobnú scénu. Návštevníci sa môžu tešiť aj na mnohé väčšie zoskupenia, ktoré v uvedených zostavách koncertujú len ojedinele.

„Do Hontianskych Nemiec prídu úplne nové kapely, ale aj tie, ktoré na Atmosfére vystupovali alebo si ju bez nich jednoducho nevieme predstaviť. Hudobný program bude prebiehať v súhre so sprievodným programom; návštevníci sa môžu tešiť na diskusie, literárny program a čítačky, divadelné predstavenie a výstavy,“ dopĺňa hlavná organizátorka.

Okrem toho si návštevníci môžu kúpiť výrobky v handmade zóne a dať si kvalitné jedlo a pitie. Neoddeliteľnou súčasťou Atmosféry je aj detský program.

„Na Atmosféru pravidelne prichádzajú aj rodiny s deťmi, takže dávame dôraz aj na prípravu interaktívneho detského programu.“

Reflexia súčasného diania

Atmosféra pravidelne do svojho programu zaraďuje program, ktorý reflektuje súčasné dianie, prípadne do programu zapája diskusiu o dôležitých spoločenských témach.

„Ruská vojenská invázia na Ukrajinu nás nenechala ľahostajnými. Pripravovaný program bude v sebe jasne zrkadliť súčasnú situáciu – či už v oblasti literatúry, diskusií alebo v hudbe.“

Desiaty ročník festivalu Atmosféra sa bude konať na lúke v objatí vinohradov neďaleko Hontianskych Nemiec od 5. do 7. augusta 2022. Vstupenky sú v predaji a môžete si ich kúpiť.

Organizátori budú predstavovať program postupne na webovej stránke Festival Atmosféra a na sociálnych sieťach.


Autor: Eva Fačková, Festival Atmosféra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *