Kategórie
Tlačové správy

Stanovisko strany ZA ĽUDÍ k vyjadreniam Richarda Sulíka

Strana ZA ĽUDÍ sa dištancuje od vyjadrení Richarda Sulíka, ktoré rozbíjajú spoločný európsky postup v otázke platieb za energie a ohrozujú tak z dlhodobého hľadiska bezpečnosť Slovenska.

Životným záujmom Slovenskej republiky je spoločný postup s ostatnými krajinami EÚ v strategických otázkach, predovšetkým v otázke energetickej bezpečnosti. Na žiadosť Slovenska začala Európska únia koordinovať spoločný postup a reakciu EÚ na snahu Ruska podkopať dlhodobé zmluvy na dovoz plynu vymáhaním platieb v rubľoch v rozpore s platnými zmluvami. Oficiálny postoj Slovenskej republiky a EÚ je rešpektovanie platných zmlúv a platby v eurách alebo dolároch.

Vyjadrenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka, podľa ktorého treba platiť v rubľoch ak si tak Rusi prajú, idú nielen proti záujmom Slovenska, ale aj proti spoločnému postupu s ostatnými partnermi v EÚ. Slovenská republika má platnú zmluvu s Ruskou federáciou a musíme trvať na podmienkach, ktoré boli dohodnuté. Keď dovolíme, aby sa z dlhodobej zmluvy spravil trhací kalendár, poškodíme samých seba. Rusko je na vývoze plynu a ropy závislé a je vylúčené, aby sa bez miliárd z krajín EÚ zaobišlo.

Navyše, takéto vyjadrenia robia zo Slovenska nedôveryhodného partnera v rámci EÚ. V jeden deň žiadame ústami premiéra spoločný postup a platby v eurách, na druhý deň minister hospodárstva, do ktorého portfólia táto otázka patrí, vyhlási, že treba platiť v rubľoch.

„Na podkopávanie slovenských záujmov v rámci únie môže Slovensko iba doplatiť, pretože naša sila je práve v spolupráci s ostatnými európskymi krajinami. Zvlášť po masových vraždách a vojnových zločinoch v ukrajinskej Buči, kde Rusi strieľali zozadu do hlavy nevinných civilistov a deti, je takýto prístup kontraproduktívny, až lokajský. Nečudo, že ministra Sulíka za jeho slová už »chváli« aj ruská štátna tlačová agentúra. Hoci treba povedať, že samotní Rusi takýmto slabošským prístupom hlboko pohŕdajú, nevedia si vážiť národy, ktoré okamžite podľahnú ich vyhrážkam. Hrdé, slobodné a svojbytné Slovensko si zaslúži viac, ako lokajský prístup,“ uviedla predsedníčka strany ZA ĽUDÍ Veronika Remišová s tým, že strana ZA ĽUDÍ sa dištancuje od takýchto vyjadrení, ktoré poškodzujú Slovensko a jeho záujmy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *