Kategórie
Tlačové správy

Pripravovaná obnova infraštruktúry pre portál Slovensko.sk bude stáť iba zlomok ceny v porovnaní s plánmi bývalej vlády

Výmena technológií nepresiahne 7,5 milióna €, pôvodne plány hovorili o 30 – 80 miliónoch.

Pokračujeme v efektívnych riešeniach pre informatizáciu štátu a šetríme peniaze daňových poplatníkov. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) vysúťažila nové technologické prostredie pre prevádzku modulov Ústredného portálu verejnej správy – Slovensko.sk.

„Portál Slovensko.sk, ktorý na elektronickú komunikáciu so štátom využívajú státisíce podnikateľov a desaťtisíce občanov, je prevádzkovaný na zastaranej technologickej infraštruktúre, ktorá v mnohých prípadoch už nie je podporovaná ani jej výrobcami. Obnova tejto infraštruktúry bola totiž za predošlých vlád systematicky zanedbávaná. Po prevzatí zodpovednosti za prevádzku portálu v roku 2020 sme pripravili akčný plán zameraný obnovu celého riešenia. Predchádzajúce vedenie NASES plánovalo výmenu technológie za 30 až 80 miliónov eur, súčasné vedenie pripravuje obmenu prevádzkovej platformy za menej ako 7,5 milióna eur. Je to ďalší dôkaz, že štátne IT možno spravovať profesionálne, efektívne a bezkorupčne tak, aby slúžilo v prvom rade občanom,“ povedala vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová.

Navrhnuté riešenie využíva cloudový prístup k efektívnej prevádzke informačných systémov a bude základom pre budovanie komplexného prevádzkového prostredia i pre ďalšie IT riešenia v kompetencii NASES a Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Nové riešenie nahradí zastaranú technologickú infraštruktúru a bude postavená na technológiách od spoločnosti Oracle – Private Cloud Appliance (PCA). Celková hodnota prvej zákazky je 3 041 016,07 € (s DPH).

PCA je integrovaný infraštruktúrny systém vytvorený pre efektívnu, bezpečnú a automatizovanú prevádzku a pre rôzne typy záťaže. Ide o komplexný ucelený systém obsahujúci výpočtové kapacity, úložný priestor, sieťovú prepojovaciu infraštruktúru a moderné nástroje pre manažment a monitoring prostredia. Systém je možné podľa potrieb postupne rozširovať.


Autor: MIRRI SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *