Kategórie
Tlačové správy

Vražda Jána Kuciaka je čiernym dňom našej modernej histórie

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Ján Kuciak a Martina Kušnírová.

21. 2. 2022 – Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) si dnes v tichosti pripomenuli výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Poslanci NR SR za SaS zapálili sviečku pri symbolickom pamätníku vo foyer v Národnej rade SR a podpredseda parlamentu Milan Laurečník si uctil pamiatku na cintoríne v rodnej obci Jána Kuciaka Štiavnik.

„Na Dušičky majú cintoríny atmosféru nádeje. Blízki si prídu spomenúť na milovaných. Podobnú nádej som dnes hľadal v Štiavniku. Pri hrobe mladého muža, ktorý odišiel priskoro. Je na každom z nás, aby sme tú nádej našli a niesli. Aby sme Jána nesklamali. Ďakujeme za každé slovo, Ján Kuciak. Spomínam nielen dnes a budem sa pokúšať konať tak, ako by vaše ostré pero bolo stále v pohotovosti,“ uviedol podpredseda NR SR Milan Laurečník.

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej bol Ján Kuciak človek, ktorý vždy hľadal pravdu.

„Bol to novinár, ktorý poznal silu slova a vážil každé, ktoré povedal aj napísal. Nebál sa ani nepríjemných situácií, na zodpovednosť volal mocných. Ozval sa tam, kde iní nie. Nezabúdajme na to. Pripomínajme si ho tu budove NR SR, v ktorej by sme mali slúžiť všetkým občanom,“ povedala Anna Zemanová.

Vražda Jána Kuciaka poznačila podľa člena Výboru NR SR pre kultúru a média Romana Foltina celú spoločnosť.

„Tento čierny deň našej modernej histórie je pre nás nezabudnuteľným mementom v boji proti korupcii a systému ‚našich ľudí‘. Je to práve boj za očistenie politiky, súdnictva, prokuratúry a polície od nečestných ľudí, ktorí v záujme zachovania svojho biznisu neváhali siahnuť aj na život novinára. Považujeme preto aj dnes za nesmierne dôležité, aby si mohli novinári robiť svoju prácu slobodne a nikto nezasahoval ani do ich práva nezverejniť zdroj svojich informácií,“ doplnil poslanec NR SR za SaS Roman Foltin.

„Dnes uplynuli štyri roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nedá sa povedať viac, ako to, že myslím na ich rodiny, ktoré si prešli nesmiernou bolesťou a stratou. Navyše v strašnej podobe, s akou sa väčšina z nás nikdy nestretla. Ani štyri roky nezmažú utrpenie a bolesť ich rodín. Vyhasli dva mladé životy vďaka systému beztrestnosti a korupcie, ktoré sa tu dlho pestovali.

Dodnes sa však rodiny Jána a Martiny nedočkali spravodlivosti. Napriek tomu, že boli potrestaní vykonávatelia vraždy, stále neboli potrestaní objednávatelia. Hoci ani to dva mladé životy nevráti, ide o kľúčovú požiadavku pre naplnenie spravodlivosti.

Myslím v týchto dňoch na rodiny Jána a Martiny a želám im veľa síl,“ vyjadril sa podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.

Foto:

Podpredseda parlamentu Milan Laurečník si uctil pamiatku na cintoríne v rodnej obci Jána Kuciaka Štiavnik
Podpredseda parlamentu Milan Laurečník si uctil pamiatku na cintoríne v rodnej obci Jána Kuciaka Štiavnik.
Poslanci NR SR za SaS zapálili sviečku pri symbolickom pamätníku vo foyer v Národnej rade SR
Poslanci NR SR za SaS zapálili sviečku pri symbolickom pamätníku vo foyer v Národnej rade SR.
Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová
Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.
Poslankyňa NR SR za SaS Jarmila Halgašová
Poslankyňa NR SR za SaS Jarmila Halgašová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *