Kategórie
Tlačové správy

Po prvých týždňoch platnosti zákona je jasné, že najväčšia antibyrokratická reforma v histórii Slovenska je veľkým úspechom

Od januára sa zrušilo predkladanie prvých 10 výpisov, občania tak na úradoch ušetrili už desaťtisíce eur.

Veľká antibyrokratická revolúcia

Dobrá správa pre občanov. Nový antibyrokratický zákon z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) sa osvedčil už v prvých týždňoch platnosti. Od januára sa na základe neho zrušilo predkladanie prvých 10 potvrdení a výpisov na úradoch, celkovo sa týmto zákonom zruší až 21 papierových dokumentov. Ľudia tak ušetrili vyše 700-tisíc eur.

„Štátne IT nie je kšeft pre politikov a oligarchov, ale služba pre ľudí. A fungujúci štát je taký štát, ktorý funguje v prvom rade pre občanov. Štát, ktorý im vychádza v ústrety, poskytuje moderné a užitočné služby a neobťažuje ich zbytočnosťami. Presne v tomto duchu som vlani do parlamentu predkladala náš zákon proti byrokracii, ktorý priniesol najväčšie rušenie zbytočných papierovačiek v histórii Slovenska. Za tento zákon vtedy hlasovala dokonca aj opozícia. Som rada, že dnes, po prvých štyroch týždňoch platnosti zákona môžem oznámiť, že už tisícom občanov sme výrazne uľahčili život. Už nemusia zbytočne behať po úradoch s rôznymi výpismi, ale úrady si ich samé vymieňajú medzi sebou, lebo ich majú v databázach v elektronickej podobe,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová.

Na základe zákona sa celkovo zruší 21 výpisov a potvrdení, ktoré občania a podnikatelia už nebudú musieť predkladať úradníkom. Je to doteraz najviac, v predchádzajúcich dvoch antibyrokratických kolách sa zrušilo spolu len polovičné množstvo dokumentov.

Od 1. januára občania a podnikatelia nemusia predkladať prvých 10 výpisov:

  1. kópia rodného listu
  2. kópia sobášneho listu
  3. kópia úmrtného listu
  4. potvrdenie o pobyte
  5. potvrdenie o pridelení IČO
  6. výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat
  7. potvrdenie, že hospodársky subjekt nie je v reštrukturalizácii
  8. výpis z registra advokátov
  9. výpis z centrálneho registra exekúcií
  10. potvrdenia o poberaní osobitného príspevku baníkom

„Väčšinou ide o tie najžiadanejšie dokumenty, s ktorými občania behali po úradoch najviac. Napríklad iba kópiu rodného listu si úrady od občanov vyžiadali ročne až 1,6 milióna raz,“ upozornila ministerka.

Vďaka zrušeniu prvých 10 výpisov od 1. januára občania za prvé štyri týždne nemuseli úradom predkladať až 73 520 výpisov a potvrdení (údaje zo systémov OverSi a Úradov práce sociálnych vecí a rodiny. To predstavuje pre občanov úsporu na čase, poplatkoch či doprave približne 740 000 eur.

Prvé štyri týždne

„Celkovo náš zákon po zrušení všetkých 21 dokumentov ušetrí občanom a podnikateľom vyše 42 miliónov eur ročne,“ zdôraznila Remišová.

„Na príprave tejto legislatívy a na nastavení celého systému sa podieľali desiatky odborníkov z nášho ministerstva, sú za tým stovky hodín práce. Uviesť zmeny do praxe nebolo jednoduché. Nové protibyrokratické opatrenia sa totiž dotkli približne 6 000 úradov a viac ako 30 000 úradníkov, ktorí museli prispôsobiť svoje postupy novým pravidlám, aby občania už nemuseli robiť poštárov medzi úradmi. Pri zavádzaní zmien sme úzko spolupracovali so všetkými zainteresovanými stranami, tieto zmeny sme si poctivo odkomunikovali so samosprávami, ZMOS-om, Úniou miest či združením SK8,“ zdôraznila.

Okrem ústredných orgánov verejnej správy sú do systému zapojené napríklad matriky, obecné a mestské úrady či školy a školské jedálne.

V prípade, ak sa občania stretnú s tým, že od nich úrady vyžadujú aj dokumenty, ktorých predkladanie je od 1. januára 2022 zrušené, môžu svoj podnet nahlásiť na stránke Stop byrokracii alebo e-mailom na adresu stopbyrokracii@mirri.gov.sk.

Po zrušení prvých 10 výpisov príde postupne na rad 11 ďalších: potvrdenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie, doklady preukazujúce ťažké zdravotné postihnutie, potvrdenia o poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi, žiadosti a potvrdenia vzťahujúce sa k Príspevku pri narodení dieťaťa, elektronizácia Hlásenia o narodení, výpis z registra poskytovateľov sociálnych služieb, vybrané právoplatné rozhodnutia súdov, potvrdenia o poberaní dôchodkov starobného dôchodkového sporenia, elektronizácia Hlásenia o úmrtí, výpis z registra sociálnych podnikov, potvrdenie o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania.

„Zrušenie zbytočných papierovačiek je dôležitou súčasťou našej snahy prinášať občanom fungujúce digitálne služby na úrovni 21. storočia. Pracujeme na ďalších riešeniach, na ktoré bývalé vlády nemali či už dostatok chuti, odvahy, kompetentnosti, alebo sa skôr venovali takým projektom, na ktorých sa nabalilo pár vyvolených oligarchov. Lenže štátne IT nemôže slúžiť na prelievanie verejných financií na kontá vyvolených a rôznych vybavovačov. Informatizácia štátu je tu pre ľudí. V apríli prinesieme digitalizáciu prvej životnej situácie narodenie dieťaťa, aby rodičia vybavili všetko potrebné z pohodlia domova – od nahlásenia bydliska až po dávky. Tiež sa onedlho stane realitou mobilné ID, ktoré občanom prinesie prístup k službám štátu jednoducho cez mobil,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Šetrime ľuďom čas, nervy a peniaze

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *