Kategórie
Tlačové správy

Opatrenia pre kultúru sú nedostatočné

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k obmedzenej kapacite pre kultúrne podujatia.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nemôže v žiadnom prípade súhlasiť s návrhom otvoriť kultúrne podujatia v režime OP len pre maximálne 50 ľudí. Takéto opatrenie je nedostatočné a nerieši zdevastovanú kultúru.

„Podmienka maximálne 50 ľudí na podujatí nerieši dlhodobo kritickú situáciu umelcov, prevádzkovateľov kín, klubov, kultúrnych priestorov a umeleckých zoskupení, ktoré reálne bojujú o prežitie. Rovnako je to nevyužitá šanca odmeniť ľudí, ktorí sa dali zaočkovať, aby mohli opäť viesť plnohodnotný spoločenský život. Či naopak ponúknuť ďalšiu možnosť pozitívnej motivácie pre tých, ktorí sa ešte nerozhodli. Riešením je otvoriť kultúru aspoň pre 200 divákov a zohľadňovať kapacitu priestorov,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin.

Podľa bývalej štátnej tajomníčky ministerstva kultúry Zuzany Kumanovej si nemôžu umelci a ani podnikatelia v kultúrno-kreatívnom priemysle dovoliť realizovať divadelné predstavenia alebo koncerty, pretože nedokážu pokryť zo vstupného ani prevádzkové náklady, ako sú napríklad prenájom sály, techniky či náklady na propagáciu podujatí.

„Vnímame pozitívne, že sa podarilo dostať kultúru a ľudí, ktorí sa kultúrou živia do centra záujmu. Kultúra je neoddeliteľná súčasť nášho spoločenského života a v ťažkej dobe môže ľuďom pomôcť prežiť frustráciu a neistotu z doby,“ hovorí Zuzana Kumanová.

Strana SaS očakáva, že sa v oblasti kultúry podarí presadiť pre návštevníkov, divákov, ale aj zamestnancov a podnikateľov v kultúrno-kreatívnom priemysle spravodlivé pravidlá a podmienky fungovania.

„Je dôležité, aby sme v čo najkratšom čase prijali jasné pravidlá, ktoré budú zohľadňovať kapacitu priestorov od metrov štvorcových a zároveň budú garantovať kultúrno-kreatívnemu priemyslu pevnú pozíciu medzi prevádzkami, ktorých sa budú týkať uvoľňovania opatrení v prípade pozitívneho vývoja pandemickej situácie,“ uzavrel tímlíder strany pre kultúru René Parák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *