Kategórie
Tlačové správy

Kresťania v Egypte oslávia Vianoce 7. januára

Eíd mílád madžíd je egyptský ekvivalent pozdravu Šťastné a veselé Vianoce, ktorý v doslovnom preklade znamená „sviatok slávnostného narodenia“.

V Egypte ho pri slávení vianočných sviatkov budú vyslovovať ortodoxní kopti, ktorí tvoria najväčšiu kresťanskú populáciu na Blízkom východe. Egyptológ z Ústavu orientalistiky SAV približuje tradície spojené so slávením vianočných sviatkov v obľúbenej turistickej destinácii, v ktorej kresťania tvoria len 10 percent obyvateľstva.

Duchovnú aj telesnú prípravu na slávenie vianočných sviatkov začali koptskí ortodoxní kresťania 25. novembra špeciálnym prísnym „svätým pôstom Narodenia“. Počas 43 dní sa zriekajú mäsa a živočíšnych produktov, vrátane masla, mlieka a vajec. Z pôstu sú ospravedlnení iba oslabení alebo chorí veriaci. Narodenie Pána oslávia 7. januára – čo je v koptskom kalendári 29. deň mesiaca kojak/choják. Pre kresťanov je kojak známy aj ako Mariamin mesiac – mesiac Panny Márie.

„Každú sobotu počas mesiaca kojak sa koptskí veriaci zúčastňujú na špeciálnej liturgii, ktorá sa vyznačuje zvláštnymi polnočnými chválospevmi. Ich názov sa prekladá ako Sedem a štyri (arab. Sabaa wa arbaa), čo zodpovedá počtu siedmich hymnov theotokia a štyroch chválospevov na Pannu Máriu Bohorodičku. Skoro ráno, okolo piatej hodiny, sa potom veriaci zúčastňujú na nedeľnej svätej omši. Zvyku včasnej rannej omše sa na Slovensku asi najviac podobajú katolícke roráty,“ vysvetľuje Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV.

Pred Vianocami sú aj egyptské kostoly a domy kresťanov vyzdobené stromčekmi, svetlami a malými jasličkami.

„Na Štedrý deň otvára patriarcha – pápež ortodoxnej koptskej cirkvi (aktuálne 118. baba Tawadros II.) v káhirskej katedrále svätého Marka špeciálne obrady. Bohoslužby sa začínajú okolo jedenástej večer a zvyčajne končia po polnoci, ale niektoré trvajú až do rána do štvrtej,“ dodáva egyptológ.

Keď sa obrady skončia, veriaci idú domov zjesť špeciálne vianočné jedlo fatta, pozostávajúce z chleba, ryže, cesnaku a vareného (jahňacieho) mäsa. Obľúbené sú vianočné jedlá obsahujúce mäso, vajcia a maslo – čiže všetko, čo veriacim počas adventného pôstu chýbalo.

„V Egypte nechodí Ježiško, ale baba Noel, akási blízkovýchodná adaptácia Mikuláša – francúzskeho père Noël. Symbolizuje ducha štedrosti a to dokonca aj pre moslimské deti. Keďže v Egypte nie sú komíny, baba Noel prichádza cez okná a zanecháva darčeky, často výmenou za koláčiky kahk, ktoré sú obdobou našich medovníkov,“ spresňuje Jozef Hudec.

Kopti hovoria egyptskou arabčinou a iba pri bohoslužbách používajú koptčinu – posledné vývojové štádium starovekej egyptčiny, písanej v gréckej alfabete a s niektorými znakmi z démotčiny. V liturgickej koptčine sa vianočný pozdrav skladbou podobá nášmu veľkonočnému: Pichristos avmacfChen umethmi avmacf. (Kristus sa narodil! – Skutočne sa narodil!)

Koptský kláštor v Egypte
Koptský kláštor v Egypte.
Foto: Jozef Hudec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *