Kategórie
Tlačové správy

Nebeské úkazy spestria sviatočné obdobie

Aj v zimnom období môžeme na nočnej oblohe pozorovať nebeské divadlo. V nadchádzajúcich sviatočných dňoch budú v činnosti dva meteorické roje. Nebude chýbať ani vianočná kométa.

Od piatka 17. decembra do 26. decembra bude činný meteorický roj U Midy, ktorý poznáme aj pod názvom Ursidy. Jeho objaviteľom je zakladateľ observatória na Skalnatom Plese astronóm Antonín Bečvář, ktorý ho prvýkrát pozoroval 22. decembra 1945. V tom čase bola frekvencia počas maxima až 88 meteorov za hodinu.

„Roj Ursíd súvisí s periodickou kométou 8P/Tuttle, ktorej obežná doba je 13,6 roka. V maxime by sme tento rok mohli vidieť približne 10 meteorov za hodinu, podmienky na pozorovanie však nebudú veľmi priaznivé – Mesiac bude počas maxima, 22. decembra, tri dni po splne,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Naopak, po Vianociach budeme mať vynikajúce podmienky na pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorý je činný od 30. decembra 2021 do 7. januára 2022. Nočná obloha nebude rušená jasom Mesiaca pretože v čase maxima bude len 1 deň po nove.

„Maximum roja nastane 3. januára. Bude trvať len niekoľko hodín. Prevažná väčšina meteorov sa objaví od zotmenia do polnoci a pozorovať budeme môcť až 45 meteorov za hodinu,“ zdôraznil astronóm.

Frekvencie Kvadrantíd v jednotlivých rokoch výrazne kolíšu.

„V rokoch 1864, 1909 a 1922 boli pozorované zvýšené frekvencie až do 200 meteorov za hodinu. V roku 1953 dokonca radar zaznamenal krátkodobé maximum až 300 ozvien za hodinu,“ prezradil Ján Svoreň.

V radarovej oblasti sú Kvadrantidy silnejšie ako oveľa známejšie Perzeidy a Geminidy.

Ani tohoročné vianočné sviatky nebudú na Slovensku bez kométy. Cez Vianoce a aj po Novom roku budú výborné podmienky na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Vzhľadom na jej jasnosť okolo 10. magnitúdy postačí pozorovateľom aj malý ďalekohľad. V decembri kométa vychádza 2 hodiny po západe Slnka, začiatkom januára bude viditeľná celú noc.

Vyhľadávacia mapka kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko
Vyhľadávacia mapka kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *