Kategórie
Tlačové správy

Nástupný tarifný plat učiteľa má byť podľa predvolebných sľubov 1 133 eur

Komora učiteľov pripomína vládnym predstaviteľom ich nenaplnené predvolebné sľuby.

Slovenská komora učiteľov, znepokojená situáciou v odmeňovaní pedagogických a odborných zamestnancov, sa podrobnejšie zamerala na predvolebné sľuby vládnej koalície. Ukázalo sa, že vládnuce strany na svoje predsavzatia úplne zabudli, preto sme sa rozhodli im osviežiť pamäť. Zanalyzovali sme predvolebné programy vládnej štvorky a vytvorili plagát zo sľubov týkajúcich sa zvyšovania platov učiteľov, ktorý im dnes odovzdávame ako vecný dar.

Predvolebné sľuby
Predvolebné sľuby.

Najsilnejšia vládna strana, ktorá obsadila premiérske kreslo, si predsavzala nastaviť platy začínajúcich učiteľov na úroveň priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. K naplneniu tohto zámeru by významne pomohlo splnenie sľubu OĽaNO, že počas volebného obdobia platy učiteľov porastú každý rok o 10 %. Toto každoročné zvyšovanie o 10 % už v roku 2015 počas protestov učiteľov predstavil Igor Matovič ako verejný prísľub s podmienením vstupu do koalície. Návrh na zvyšovanie platov pred voľbami 2016 a 2020 zopakovalo aj hnutie Sme rodina.

„Sme presvedčení, že nástupný plat učiteľa by mal byť minimálne na úrovni priemerného platu v danom kraji,“ píše sa v ich programe.

Strana SaS, ktorá obsadila post ministra školstva, už ako tretia vládna strana sľubuje:

„Navrhneme, aby základný nástupný plat učiteľa dosahoval výšku priemernej mzdy za posledné dostupné obdobie.“

Vo svojom programe dokonca uverejnili tabuľku, ako by vyzerala platová tarifa pedagógov v jednotlivých platových triedach podľa nimi navrhovaného systému.

Sloboda a Solidarita
Stranou SaS navrhovaný systém začína sumou 1 013 eur, čo je priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca hospodárstva SR za rok 2018. Táto suma bola poslednou dostupnou priemernou mzdou v čase vzniku predvolebného programu (str. 161).

Tri najsilnejšie vládne strany sa vzácne zhodujú na potrebe zvýšenia platov učiteľov tak, aby nástupný plat dosahoval výšku priemernej mzdy. Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca hospodárstva SR bola v roku 2020 rovných 1 133 eur. To je suma za posledné dostupné obdobie, na základe ktorej sme vytvorili „tabuľku platových taríf predvolebných sľubov“. Táto tabuľka je rozšírenou aktualizáciou tabuľky, ktorú uviedla SaS vo svojom programe. V nej si každý pedagóg môže pozrieť, o čo každý mesiac prichádza neplnením sľubov vládnej koalície. U začínajúceho učiteľa ide v platovej tarife o rozdiel 218 eur. Učiteľ s prvou atestáciu a započítanou praxou 20 rokov mesačne takto prichádza o 287,50 eur.

Víťazom predvolebných sľubov je však strana ZA ĽUDÍ. Tá pod heslom „Učitelia potrebujú dôveru a podporu“ jednoznačne deklaruje:

„Zvýšime mzdy pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve na úroveň 100 % priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku.“

Momentálne však pedagógovia zarábajú len asi 70 % tohto priemeru. Na splnenie takéhoto dych berúceho sľubu by museli platy v roku 2021 narásť až o 34 %.

Súčasná vláda bola síce štedrejšia v návrhoch pred voľbami, no je nepomerne skúpejšia v realizácii sľubov počas vládnutia. Hrozí, že už dva roky po sebe nebudú platy pedagógov zvyšované vôbec. Opatrenia vlády v oblasti ohodnotenia ich práce sú takmer v polovici volebného obdobia nulové. Doteraz nebol predstavený plán zvyšovania platov do konca volebného obdobia. Sociálne balíčky v podobe 100-eurovej odmeny nie sú žiadnym systémovým riešením. Potrebujeme motivovať absolventov štúdia pedagogiky a učiteľstva, aby sa vôbec zaujímali o pozície v rezorte školstva. Oprávnene sa znova cítime podvedení, hnev pedagógov rastie.

Zásluhou predchádzajúcej vlády učitelia v roku 2020 dosiahli prvýkrát v histórii 1,2-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. V roku 2021 však ohodnotenie práce učiteľov začalo vzhľadom na infláciu a zvýšené životné náklady opäť upadať. Podľa Centra vzdelávacích analýz, len na to, aby sme dosiahli úroveň atraktivity z roku 2020, je nutné zvýšiť platy o 11 %. Žiaľ nič z toho, čo vláda komunikuje, tomu nenasvedčuje. Prognóza skôr poukazuje na krutú realitu – ďalší pokles ohodnotenia práce učiteľov a pedagógov. Stav učiteľskej profesie a školské výkony našich žiakov opakovane obsadzujú posledné priečky v medzinárodných prieskumoch. Vládni predstavitelia ešte ako opoziční politici aktívne kritizovali predchádzajúce vlády a podporovali štrajky učiteľov. V tomto volebnom období sme očakávali žiaduci rast platov zamestnancov škôl, rozhodne nie ich pokles.

Pán Matovič, prečo dnes nie je „učiteľ na prvom mieste“, ale stranícke záujmy? Páni Kollár a Sulík, čo ste urobili preto, aby sa mzda učiteľov, pedagógov a odborných zamestnancov riadila rastom platov v národnom hospodárstve? Pani Remišová, prečo sa k priemeru mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí nepribližujeme, ale sa naopak vzďaľujeme? Nežiadame vládu o nič viac, len aby začala plniť predvolebné sľuby. To by mohla byť aspoň trocha uspokojivá zmena. V opačnom prípade sa nedôvera a destabilizácia v školstve bude ďalej prehlbovať.

Tabuľky:

Tabuľka
Platové tarify učiteľov

2 odpovede na “Nástupný tarifný plat učiteľa má byť podľa predvolebných sľubov 1 133 eur”

Všetko sú to len predvolebné sľuby, potom je už len hrobové ticho a podľa nového usmernenia sa má učiteľ dožadovať u riaditeľa školy a ten sa má dožadovať na vyššom územnom celku. Pán Ondek, ten je ticho ako ryba,
lebo nepoberá učiteľský plat,,,a toto sa opakuje….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *