Kategórie
Tlačové správy

Krajina, ktorá nezabúda 1941 – 2021

Spoločná výstava diel Maňa Štraucha a Milana Lukáča.

9. septembra 2021 uplynie 80 rokov od vydania tzv. Židovského kódexu, nariadenia vlády Slovenského štátu (1939 – 1945), ktorým boli židovskí občania zbavení nielen majetku, ale aj základných ľudských a občianskych práv a dôstojnosti. Tragická cesta približne 70 tisíc židovských občanov Slovenského štátu začala v pracovných a koncentračných táboroch a zberných strediskách na bratislavskej Patrónke, v Seredi, Novákoch, Žiline či Poprade a vyvrcholila v nacistických vyhladzovacích táboroch Sobibor, Treblinka, Belzec, Majdanek a Auschwitz–Birkenau. Dnes žije na Slovensku už len hŕstka preživších holokaust. Výstava, ktorá vznikla v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave a Múzeom holokaustu v Seredi, je príležitosťou pripomenúť si nielen túto tragickú kapitolu našich dejín, ale predovšetkým spomenúť si na konkrétne ľudské osudy, pamiatku tých, ktorí sa nikdy nevrátili, hrdinstvo tých, ktorí prežili aj tých, ktorí im podali pomocnú ruku.

Výstava „Krajina, ktorá nezabúda 1941 – 2021“ spojila dvoch významných umelcov, držiteľa ocenenia SLOVAK PRESS FOTO, Maňa Štraucha a významného predstaviteľa slovenskej výtvarnej scény Milana Lukáča. Autor portrétov Maňo Štrauch preživších holokaustu nafotil priamo v bratislavskom sociálnom zariadení pre seniorov Ohel David. Výsledkom ich stretnutia sú dojemné fotografie plné emócií. Okrem nich výstavu dopĺňajú autorove fotografie z najväčšieho koncentračného tábora Auschwitz–Birkenau. Výtvarník Milan Lukáč vystavuje bronzové modely pamätníka holokaustu – „Opusteného domu pod Dávidovou hviezdou“, ktorý bol odhalený v Bratislave v auguste 1997. Prípravné skice a bronzové modely, ako aj detaily reliéfov pamätníka, z rokov 1995 a 1996, dopĺňa séria monotypov z roku 2021, v ktorých sa autor k téme holokaustu opäť vracia.

Maňo Štrauch – Milan Lukáč: Krajina, ktorá nezabúda 1941 – 2021 je Galérii SPP od 8. septembra do 8. októbra 2021.

Maňo Štrauch – fotograf, portrétista so zameraním na sociálny portrét je zároveň fotografom týždenníka Trend a viacnásobným víťazom SLOVAK PRESS PHOTO, držiteľom ocenenia z celosvetovej súťaže M.I.L.K na Novom Zélande, držiteľom ceny Grand Prix Slovak Press Photo a laureátom cien Czech Press Photo aj Slovak Press Photo.

Milan Lukáč – patrí medzi významných predstaviteľov slovenskej výtvarnej scény strednej generácie. Od roku 1990 pôsobí ako docent na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Venuje sa komornému aj monumentálnemu sochárstvu, maľbe, kresbe a grafike, zúčastňuje sa na medzinárodných sochárskych sympóziách. Za svoju tvorbu získal mnohé ocenenia doma aj v zahraničí, napríklad Cenu Martina Benku (1988), Prix-Itinéraire v Salon Levallois (1998). V roku 1990 získal cenu Akadémie výtvarných umení a Francúzskeho inštitútu v Paríži „Portrait Paul – Louis Weiller“. Jeho významné sochárske objekty nájdeme po celom Slovensku, či už ide o Pamätník holokaustu v Bratislave, Pamätník politickým väzňom v Žiline alebo Pamätník Železnej opony na sútoku rieky Morava a Dunaj pod hradom Devín.

Galéria SPP je dnes súčasťou sídla spoločnosti, ktorá ju založila už v roku 2000. Nachádza sa na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave, v širšom centre Bratislavy, neďaleko vznikajúceho nového centra Nivy, v bezprostrednej blízkosti BC Apollo II a je ľahko dostupná pešo alebo mestskou hromadnou dopravou (zastávka Novohradská alebo zastávka Košická). Galéria SPP je pre verejnosť otvorená v dňoch pondelok až piatok od 11.00 do 18.00 h.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *