Kategórie
Tlačové správy

Odobratie bezpečnostnej previerky D. Kováčikovi prišlo neskoro

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k odobratiu bezpečnostnej previerky Dušanovi Kováčikovi.

Odobratie bezpečnostnej previerky bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi prišlo podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) neskoro.

„Už minulý rok v januári sme spolu s kolegom Marcelom Suchárom upozornili na okolnosti, pre ktoré je potrebné otvoriť otázku platnosti bezpečnostnej previerky stupňa IV Dušana Kováčika. Súviselo to so skutočnosťou, že Dušan Kováčik vložil vysokú hotovosť na svoj účet v banke a to z prostriedkov, ktoré si hotovostne v sume približne 204-tisíc eur požičal od svojho brata Tibora, čím podľa nášho názoru bola naplnená skutková podstata správneho priestupku. Aj z toho dôvodu sme podali podnety vo veci podozrenia zo spáchania uvedeného priestupku. Následne bol Dušan Kováčik právoplatne uznaný Colným úradom Bratislava za vinného. Bezpečnostná previerka mu však bola odobratá až teraz, čo považujem za zásadnú chybu, ktorá mohla mať dopad na uplatňovanie práva na Slovensku,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany Alojz Baránik.

Podľa SaS je odobratie previerky až po tom, čo je začaté trestné stíhanie alebo je vec pred trestným súdom, popretím účelu bezpečnostných previerok.

„To, ako dnes funguje udeľovanie bezpečnostných previerok je presný opak toho, ako by fungovať mali. Strata previerky by mala zabraňovať trestnej činnosti a nemala by byť odobratá len ako následok spáchanej trestnej činnosti. Ovládanie procesu bezpečnostných previerok sa stalo politickým nástrojom a to musíme jednoznačne zmeniť. Jedine to je cesta, ako očistiť justíciu na Slovensku od ‚našich ľudí‘,“ doplnil právnik a člen strany SaS Marcel Suchár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *