Kategórie
Tlačové správy

Utajovaný IT projekt bývalej vlády preverí polícia

Polícia má na stole ďalší prípad – tentoraz ide o IT zmluvu za desiatky miliónov eur. Ministerka informatizácie Veronika Remišová dala Najvyššiemu kontrolného úradu skontrolovať viaceré sporné projekty z obdobia minulej vlády. NKÚ na základe výsledkov kontroly podáva trestné oznámenie.

Po nedávnom zásahu NAKA v sídle Finančnej správy má polícia na stole aj vyšetrovanie ďalšej utajovanej zmluvy. Projekt z oblasti kybernetickej bezpečnosti kontroloval Najvyšší kontrolný úrad, ktorý následne podal trestné oznámenie Prezídiu policajného zboru. Ide o kontrolu projektu „Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe“, ktorý realizovala predchádzajúca vláda. Celková hodnota projektu predstavovala sumu viac ako 44 miliónov eur.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová dala krátko po svojom nástupe do funkcie vykonať audit viacerých sporných projektov.

„Po zmene vlády sme iniciovali interné audity, ktoré boli zamerané aj na projekty v utajenom režime. Na základe toho bola vykonaná tiež kontrola Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá zistila viacero závažných skutočností,“ uviedla Remišová.

Kontrola NKÚ v časti, za ktorú bol zodpovedný Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu počas vlády Petra Pellegriniho, ukázala viacero pochybení, ktoré NKÚ vyhodnotil aj ako podozrenia zo spáchania trestného činu.

„Oficiálne informácie od Najvyššieho kontrolného úradu uvádzajú také skutočnosti, ako napríklad možné machinácie pri verejnom obstarávaní, alebo porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku,“ doplnila vicepremiérka.

Ako ďalej uviedla, zistenia NKÚ potvrdzujú, že jej požiadavky na transparentnosť a dôslednú kontrolu veľkých IT projektov boli oprávnené.

„Po nástupe na ministerstvo som jasne deklarovala stopku rôznym vybavovačom a korupčným praktikám, ktoré, žiaľ, počas pôsobenia minulých vlád zrejme fungovali naprieč celou štátnou správou. Pri citlivých zmluvách je situácia o to zložitejšia, že väčšina z nich bola uzatvorená v utajenom režime, s nedostatočnou kontrolou zo strany verejnosti. Spoločne s NKÚ preto chceme definovať nové postupy tak, aby sa podobné veľké zmluvy zbytočne neuzatvárali v utajenom režime a boli pod transparentnou kontrolou verejnosti. Verím, že v boji proti korupcii vo veľkých štátnych tendroch budeme úspešní, aby peniaze nešli do vreciek rôznym oligarchom a vybavovačom, ale na dobré a zmysluplné projekty pre ľudí,“ uzavrela Remišová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *