Kategórie
Tlačové správy

SPACE::LAB organizuje letnú školu o IT technológiách vo vesmírnom výskume

Množstvo dát z pozemných a vesmírnych teleskopov už dávno presiahlo kapacity osobných počítačov. Nevyhnutnosťou pre ich uskladnenie a spracovanie sa preto stávajú cloudové riešenia a nástroje hlbokého učenia (Deep Learning), ktoré už dnes dokážu vykonávať niektoré úlohy lepšie ako človek. Najmodernejšie IT prístupy určené na výskum vesmíru budú môcť od 23. do 25. augusta 2021 spoznať aj účastníčky a účastníci letnej školy SPACE::LAB Summer School 2021.

Súčasťou programu budú prednášky o vesmíre, Slnku, cloudových technológiách a nástrojoch hlbokého učenia. Hlavnou témou letnej školy bude slnečná koróna a automatická segmentácia štruktúr, ktoré sa v nej nachádzajú. Na to bude využitý vlastný model SCSS-net využívajúci nástroje TensorFlow a Keras a cloudové riešenie od AWS.

Lektormi SPACE::LAB summer school 2021 sú:

  • Vierka Maslej Krešňáková, Deep Learning Specialist, katedra kybernetiky a umelej inteligencie, FEI, TUKE
  • Marcel Bodnár, Software architect, GlobalLogic Slovakia
  • Stanislav Hrivňak, Data scientist, GlobalLogic Slovakia
  • Ondrej Palkoci, Full-stack developer, freelancer
  • Šimon Mackovjak, Space scientist, oddelenie kozmickej fyziky, ÚEF SAV

Letná škola SPACE::LAB Summer School 2021 je jedným z projektov vedcov z oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. Prihlásiť sa na ňu môžu všetci uchádzači, ktorí majú seriózny záujem o výskum vesmíru a IT technológie, poznajú a používajú programovací jazyk Python aspoň dva roky a vedia po anglicky. Registrácia je otvorená do 31. júla 2021. Podmienkou je napísanie krátkeho motivačného listu, v ktorom záujemca opíše, prečo sa chce zúčastniť na letnej škole: space-lab@saske.sk.

Program letnej školy je vďaka podpore Európskej vesmírnej agentúry (ESA) zadarmo. Uchádzači a uchádzačky si na vlastné náklady zabezpečia cestovné, ubytovanie a stravu. Celkový počet účastníkov je limitovaný na 16.

Viac informácií nájdete na stránke www.space-lab.sk.

Foto: SPACE::LAB.
Foto: SPACE::LAB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *