Kategórie
Tlačové správy

Po rokoch čakania sa dočká obnovy vzácna synagóga v Trenčíne, pomôžu granty EHP

Pomáhame pri obnove cenných kultúrnych pamiatok. Až 900 000 eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a zo štátneho rozpočtu pôjde na rekonštrukciu neologickej synagógy v Trenčíne.

Synagóga v Trenčíne
Synagóga v Trenčíne.

„Na záchrane národného kultúrneho dedičstva nám záleží. Synagóga patrí medzi najvyhľadávanejšie pamiatky Trenčína, na jej stave sa však podpísal čas a necitlivý prístup v časoch totality. Po obnove sa jej prinavráti časť pôvodného vzhľadu. Nové kultúrne centrum, ktoré v synagóge bude sídliť, bude navyše miestom zbližovania kultúr, tolerancie a nositeľom jasného odkazu v boji proti extrémizmu,“ povedala ministerka investícií Veronika Remišová, ktorej rezort granty EHP riadi.

Súčasťou projektu „Obnova, rekonštrukcia a revitalizácia Synagógy v Trenčíne“ je medzi iným výmena a oprava poškodených podláh a strechy, počíta sa tiež s novými elektrickými rozvodmi a oknami. Steny v interiéri sa zreštaurujú a vyčistia od náterov, ktoré prekryli pôvodnú secesnú maliarsku výzdobu. Židovská náboženská obec v Trenčíne, ktorá je vlastníkom vzácnej secesnej stavby, ponúkne v synagóge po jej rekonštrukcii nielen priestor pre kultúrne aktivity ale aj stálu expozíciu židovskej kultúry v regióne a čitáreň.

Na začiatku 20. storočia tvorila židovská komunita 15 až 20 percent obyvateľstva Trenčína. Pôvodná drevená synagóga už početnej náboženskej obci nestačila, a tak ju v roku 1913 nahradili novou. Pozoruhodná budova je príkladom raných modernistických trendov, je nadčasovým dielom projektanta berlínskeho ateliéru a trenčianskeho rodáka Richarda Scheibnera a jeho spolupracovníka Huga Pála.

Synagóga v Trenčíne

V minulosti bohato dekorovanú synagógu poškodilo protižidovské besnenie a vojenské akcie počas druhej svetovej vojny. Pamiatku čakali ďalšie rany počas éry komunistickej totality, keď režim v budove zriadil sklad odevov a necitlivou rekonštrukciou v 70. a 80. rokoch bola zničená unikátna akustika a výzdoba.

Synagóga v Trenčíne
Pohľad na strop.

Trenčianska Židovská náboženská obec sa roky snažila o záchranu vzácnej synagógy. Až teraz sa jej obnova môže naštartovať vďaka grantu z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska vo výške 763 300 eur a spolufinancovaniu 134 700 eur zo štátneho rozpočtu SR.

Projekt „Obnova, rekonštrukcia a revitalizácia Synagógy v Trenčíne“ uskutoční Židovská náboženská obec v Trenčíne v spolupráci s občianskym združením Synagóga Trenčín, Židovským kultúrnym inštitútom v Bratislave a s nórskym partnerom projektu – Det Mosaiske Trossamfund v Oslo. Zámery verejnosti bližšie predstaví už v stredu 2. júna o 10.00 úvodná tlačová konferencia v priestoroch synagógy.

Obnova synagógy v Trenčíne patrí medzi 19 projektov, na ktoré boli schválené financie z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP na roky 2014 – 2021.

Naše významné kultúrne pamiatky sa vďaka týmto prostriedkom uchovajú pre budúce generácie a často získajú aj nové a moderné využitie. Informácie o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP a Nórska na Slovensku sú uverejnené na stránkach: www.eeagrants.sk a www.norwaygrants.sk.

Norway grants

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *