Kategórie
Tlačové správy

Vzácnej anakonde paraguajskej sa v košickej zoo narodilo 11 mláďat

Anakondy sú vajcoživorodé – vývoj ich mláďat prebieha vo vajíčku v tele matky.

anakonda paraguajská

„Košická zoologická záhrada zaznamenala prvé úspešné rozmnoženie anakondy paraguajskej,“ informovala Eva Malešová z košickej zoo.

Tento druh chovali 15 rokov, od roku 1985, ale nezaznamenali žiadne chovateľské úspechy. Chov anakondy paraguajskej obnovili v roku 2015, keď doviezli samicu zo súkromného chovu. Neskôr k nej pribudol samec z parížskej zoo. Ako pripomenul inšpektor chovu Jozef Lenard, anakondy nepatria k častým chovancom zoologických záhrad.

„Vzhľadom na veľkosť sú náročné na chov najmä z priestorových dôvodov. Dosahujú dĺžku 3,5 metra, samec môže byť menší. Anakondy sú vajcoživorodé, to znamená, že vývoj mláďat vo vajíčku prebieha v tele matky. Mláďatá pritom nevyživuje matka, ale živiny čerpajú z vajíčka,“ vysvetlil Lenárd.

Gravidita samice trvá sedem až deväť mesiacov a závisí od vonkajších podmienok a prostredia, v ktorom žije. Pri nižších teplotách sa gravidita predlžuje. Anakonda paraguajská má žltočierne škvrny a prirodzene sa vyskytuje v Južnej Amerike. Jej biotop tvorí okolie jazier a pomaly tečúcich vôd.

Anakondy patria všeobecne k najväčším hadom na svete. Anakonda paraguajská však nedosahuje rozmery svojich väčších príbuzných ako je napríklad anakonda veľká. Nejde o jedovaté hady. Anakondy sa živia všetkým, čo dokážu uloviť, svoju korisť zaškrtia. Žijú zhruba 15 až 20 rokov, v ľudskej opatere aj viac.

Anakonda paraguajská

Zdroj: Košice online.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *