Kategórie
Tlačové správy

Ministerka Remišová po rokovaní so zástupcami ZMOS: Samosprávy sú pre nás dôležitým partnerom, pre regióny pripravujeme nové výzvy v oblasti dopravy, vzdelávania aj verejnej zelene

Samosprávy sú pre Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR kľúčovým partnerom. Vicepremiérka Veronika Remišová dnes rokovala so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska o spôsoboch, ako čo najefektívnejšie nasmerovať eurofondy do regiónov.

Remišová

Vicepremiérka Remišová zástupcov samospráv informovala o aktuálnych aj pripravovaných výzvach v rámci regionálneho operačného programu IROP.

„Doteraz bolo v tomto programovom období vyhlásených 62 výziev za takmer 2,2 miliardy eur. Aktuálne sú otvorené štyri výzvy v oblasti boja proti pandémii COVID-19, v oblasti dopravy, cestnej infraštruktúry, vzdelávania, a podpory miestnych akčných skupín,“ uviedla vicepremiérka Remišová, ktorá so zástupcami ZMOS hovorila tiež o plánovaných aktivitách.

„Z regionálneho programu podporíme sociálne služby, budovanie materských škôl a stredných odborných škôl, verejnú zeleň, cestnú infraštruktúru, verejnú osobnú dopravu či cyklotrasy,“ uviedla.

Zástupcovia ZMOS ocenili pokrok pri implementácii miestnych akčných skupín, ako aj školenia, ktoré pre miestne akčné skupiny Remišovej rezort zorganizoval s cieľom lepšej a plynulejšej prípravy a implementácie projektov. MIRRI SR a ZMOS sa zhodli, že nové výzvy musia byť pripravené čo najjednoduchšie, aby sa eurofondy rýchlo dostali do regiónov.

„Regionálny operačný program má v tomto covidovom období pre samosprávy veľký význam, lebo prináša investície do mnohých oblastí, ktoré majú priamy dopad na zlepšenia kvality života ľudí v regiónoch. Okrem toho tiež hľadáme spôsoby, ako by sme mohli samosprávam refundovať časť výdavkov spojených s bojom proti pandémii,“ uviedla ministerka.

Za prekážky pri implementácii eurofondových projektov považujú obe strany zložitosť procesu verejného obstarávania a tiež nevysporiadanie pozemkov v územiach.

Témou rokovania boli aj prijaté opatrenia a zjednodušenia v implementácii eurofondov. Vicepremiérka zástupcov ZMOS informovala o príprave nového programového obdobia a Operačného programu Slovensko a tiež o dohode na prerozdelení financií z protikrízového balíka REACT-EU, z ktorého má SR dostať 780 miliónov eur.

„Najviac peňazí, vyše 401 miliónov eur pôjde do zdravotníctva, sociálnych služieb, na zdržanie zamestnanosti a vznik nových pracovných miest. Regionálny program IROP sa navýši o takmer 247 miliónov eur. Aj v perspektíve nového programového obdobia som zástupcov samospráv upozornila, aby sa sústredili na zelené projekty, ktoré sú prioritou aj na európskej úrovni.“

Vicepremiérka Remišová sa so zástupcami ZMOS dohodla na ďalších pravidelných stretnutiach.

„Samosprávy môžu rátať s našou plnou podporou. Našim spoločným cieľom je, aby mali ľudia v regiónoch lepšie platené pracovné miesta a kvalitnú úroveň života. K tomu vo veľkej miere pomáhajú aj eurofondy. Je dôležité využívať ich transparentne a na zmysluplné projekty ktoré, pomáhajú ľuďom,“ dodala ministerka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *