Kategórie
Tlačové správy

Znížte energetické náklady na správu budovy, je to ľahšie ako kedykoľvek predtým

Klimatická zmena sa pomaly, ale isto začína dotýkať takmer každej oblasti ľudského života. Výnimkou nie je ani stavebníctvo a správa budov. Komerčné a obytné budovy totiž v celosvetovom meradle spotrebúvajú až 40 percent energií. Aké opatrenia je možné prijať na ich úsporu a prispieť tak svojím podielom k zmierneniu následkov klimatickej zmeny?

Najskôr si musíme uvedomiť, že až 85 percent emisií oxidu uhličitého z budov pochádza z prevádzkovej fázy budov. Zvyšok tvorí výstavba a neskôr aj prípadná demolácia. Preto sú rozhodnutia stavebníkov, ale najmä prevádzkovateľov budov, také dôležité pri boji s klimatickou zmenou. A hoci neexistuje žiadny zázračný trik, celkové riešenie je ľahšie, ako si myslíte.

Zistite spotrebu v budove

Každá technológia v budove má odlišnú spotrebu aj následné emisie CO2 – ide o osvetlenie, kúrenie, kuchynské zariadenia, ako aj rozvodné siete. Prvý krok je ešte dôležitejší pri starších budovách, kde sa stále môžu využívať energeticky neefektívne, zastarané technológie. Pri komerčných budovách, v ktorých sídlia viaceré subjekty, musí správca dosiahnuť zapojenie všetkých z nich do nových opatrení.

Ľahko dosiahnuteľné výsledky

Je viac ako isté, že po zistení spotreby energií v budove budú niektoré vytŕčať viac, pri iných vám okamžite napadne, ako by sa dali znížiť. Jednou z najľahších zmien je zmena dodávateľa energií za takého poskytovateľa, ktorý využíva obnoviteľné zdroje. Namieste je aj zváženie inštalácie solárnych panelov. Môžete tiež vymeniť staré žiarovky za LED osvetlenie, ktoré vydrží o mnoho rokov dlhšie a spotrebuje až o 75 % menej energie. Iné opatrenia už vyžadujú viac spomínanej spolupráce všetkých subjektov. Ide napríklad o zmenu prednastavených teplôt v systémoch technických zariadení budov. Zníženie teploty termostatu v budovách iba o jeden stupeň môže potenciálne ročne ušetriť tisíce kilowatthodín elektrickej energie. A vedeli ste, že zvýšenie teploty v chladničke iba o jeden stupeň Celzia by mohlo predstavovať úsporu energie až o 3 – 4 %?

Budúcnosť je v digitalizácii

„Nainštalujte a používajte inteligentné merače, ktoré vám presne povedia, koľko energie sa v danom okamihu spotrebuje, a dokonca aj to, ktoré zariadenia spotrebúvajú najviac. Moderné snímače automaticky vypnú svetlo a technické zariadenia budov v nepoužívaných priestoroch. Vhodné je nainštalovať aj tepelné čerpadlá, ktoré sú zvyčajne efektívnejšie v porovnaní s tradičným elektrickým kúrením,“ radí Ivan Petráš, odborník na digitalizáciu zo spoločnosti PlanRadar, ktorá je autorom rovnomenného moderného softvéru na projektovanie a správu budov.

Vďaka nemu môžete automatizovať pripomienky, kedy musia prebiehať kontroly a priradiť úlohy príslušným dodávateľom. Rovnaký softvér vám umožní sledovať a zhromažďovať dáta o budove, vďaka ktorým výrazne vzrastie efektivita správy a údržby. A naopak, náklady a chybovosť klesnú rovnako ako spotreba energií.

PlanRadar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *