Kategórie
Humanizmus Tlačové správy

Nová anticena Sexistický blud je spustená

Iniciatíva, ktorá už šesť rokov organizuje Sexistický kix, spustila novú anticenu Sexistický blud. Verejnosť môže tentoraz hlasovať za mizogýnne či stereotypné výroky.

MDŽ

8. marca sa spúšťa pilotné hlasovanie o anticene za najsexistickejší výrok. Medzi výrokmi nominovanými verejnosťou sú citácie premiéra Igora Matoviča, ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka, predsedu parlamentu Borisa Kollára, poslankyne Anny Záborskej, redaktorky Evy Čobejovej a ďalších osobností verejného života. Hlasovať je možné v albume Sexistický blud na facebookovej stránke iniciatívy Sexistický kix do piatku 2. apríla a výsledky budú známe 5. apríla (Veľkonočný pondelok).

„Ako iniciatíva Sexistický kix sa prioritne zameriavame na oblasť reklamného sveta. Dlhodobo však vnímame, že okrem sexistických reklám sa vo verejnom priestore často objavujú aj rôzne dehonestujúce, ponižujúce a sexistické výroky z úst politikov, političiek či ďalších osobností verejného života. Rozhodli sme sa preto zareagovať vytvorením anticeny Sexistický blud,“ uviedla Jitka Dvořáková z iniciatívy Sexistický kix.

Spustenie hlasovania na MDŽ

Hlasovanie za anticenu Sexistický blud sa nespúšťa na Medzinárodný deň žien náhodou. Práve tento deň mnohí politici zneužívajú na sebaprezentáciu a získanie si voličiek. Opomínajú tak jeho skutočný význam, ktorým je boj za práva žien.

„Namiesto prázdnych vinšov by bolo vhodnejšie prehodnotiť spôsob vyjadrovania na adresu žien a prestať používať sexistický jazyk,“ uviedla Jitka Dvořáková.

Kramár, Matovič aj Záborská

Sexistické výroky si rozhodne zaslúžia kritickú pozornosť. Sú problematické, pretože prispievajú k posilňovaniu rodových stereotypov a normalizácii sexizmu, a teda k rodovej nerovnosti. Medzi nomináciami sú okrem iných viaceré vyjadrenia premiéra Igora Matoviča, napríklad aj jeho status k MDŽ z minulého roka. Objavili sa i výroky herca Maroša Kramára súvisiace s jeho nevhodným správaním k maskérke vo vysielaní či vyhlásenia poslankyne Anny Záborskej k problematike umelého oplodnenia.

Ukážky nominovaných výrokov:

Igor Matovič
Výrok Igora Matoviča.
Anna Záborská
Výrok Anny Záborskej.
Maroš Kramár
Výrok Maroša Kramára.

Viac nominácií nájdete vo facebookovom albume iniciatívy. Hlasovať môžete vyjadrením reakcie k jednotlivým nomináciám. Vyhlásenie výsledkov iniciatíva uzavrie počas veľkonočných sviatkov a verejnosti oznámi v pondelok.

„Výrok, ktorý získa najviac reakcií, sa stane nositeľom anticeny Sexistický blud. Pre zavŕšenie pilotného vyhlásenia výsledkov chystáme v spolupráci s Cynickou obludou prekvapenie,“ uviedla Diana Gregorová, spoluorganizátorka anticeny.


O anticene Sexistický blud:
Sexistický blud vznikol ako aktivita iniciatívy Sexistický kix, ktorá organizuje anticenu za najsexistickejšie reklamy. Sexistický blud je reakciou na vysoký počet sexistických výrokov zaznievajúcich vo verejnom priestore. Anticena prináša verejnosti možnosť vyjadriť nesúhlas s ich používaním zo strany osobností verejného života.

O iniciatíve Sexistický kix:
Iniciatíva Sexistický kix vznikla v roku 2016 pod hlavičkou mimovládnej organizácie Aliancia žien – Cesta späť. Spolupracuje s mimovládnymi organizáciami ASPEKT a Nesehnutí, ktoré organizovalo anticenu Sexistické prasátečko v Českej republike. Anticenu Sexistický kix podporuje aj reklamná agentúra Róbert Slovák a jeho priatelia a Rada pre reklamu.

Partner:
Cynická obluda

Jedna odpoveď na “Nová anticena Sexistický blud je spustená”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *