Kategórie
Tlačové správy

Pre reguláciu výstavby v národných parkoch sa navrhuje zmena stavebného zákona

Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) Vladimír Ledecký inicioval stretnutie so štátnou tajomníčkou Ministerstva dopravy a výstavby SR Katarínou Brunckovou. Hlavnou témou bolo riešenie kritickej situácie v Demänovskej doline v oblasti Jasná, ktorá je sužovaná masívnou výstavbou. Vladimír Ledecký predstavil na stretnutí niekoľko návrhov riešení, štátna tajomníčka rezortu dopravy sa s nimi stotožnila.

Demänovská dolina sa v súčasnosti veľa skloňuje v súvislosti s investičnými zámermi súkromných developerov, čo prináša negatívne dopady v podobe miznúcich lesov či úbytok ďalších prírodných zdrojov. O developerských zámeroch rozhoduje päť obecných poslancov a starostka. Posledné dve zmeny územného plánu sa dotkli 12 lokalít, pričom počítajú s rozsiahlou zástavbou územia, a to niektoré až do výšky 85 percent. Výstavbou je aktuálne ohrozených ďalších 70 hektárov neurbanizovaného územia. Za okamžité zastavenie výstavby a regulovanie dopravy v Demänovskej doline dokonca vznikla aj petícia.

Po dvoch týždňoch aktívnej práce a po stretnutiach so štátnymi tajomníkmi rezortu životného prostredia a dopravy, s dotknutou samosprávou, mimovládnymi organizáciami a autormi petície, ako aj s expertmi štátny tajomník Ledecký predstavil riešenie formou zmeny stavebného zákona.

„Naším riešením je, aby všetky územné plány vyšších územných celkov, miest a obcí, ktoré sa dotýkajú územia národných parkov, podliehali schváleniu troch ministerstiev,“ vysvetlil.

Medzi ministerstvá, ktoré by územné plány schvaľovali, navrhuje zaradiť Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo dopravy a výstavby SR a napokon aj Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Ďalšou navrhovanou zmenou, ktorú na stretnutí predstavil Vladimír Ledecký, je schvaľovanie väčších stavieb v národných parkoch.

„Dôležitý bod, ktorý v zmenách považujeme za podstatný je, aby sa k všetkým stavbám väčšieho rozsahu v národných parkoch záväzne vyjadroval rezort životného prostredia,“ povedal po stretnutí so štátnou tajomníčkou ministerstva dopravy.

Je presvedčený, že územia národných parkov majú celoštátny až medzinárodný význam. Nad tým, ako vyzerajú, tak musia mať kontrolu i ústredné orgány štátnej správy.

„Náš návrh predstavíme koaličným partnerom. Pevne verím, že kroky smerujúce k ochrane životného prostredia a udržateľnému regionálnemu rozvoju nájdu vo vládnej koalícií podporu,“ dodal štátny tajomník MIRRI SR.

Jedna odpoveď na “Pre reguláciu výstavby v národných parkoch sa navrhuje zmena stavebného zákona”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *