Realita či mýtus?
Byť konateľom firmy je pozícia plná výziev, ale aj osobnej zodpovednosti. Mnohí konatelia, či už vo vlastných, alebo „cudzích“ spoločnostiach si však neuvedomujú, že spôsob, akým vykonávajú svoju funkciu, môže mať zásadný dopad aj na ich súkromný majetok či trestnoprávnu zodpovednosť. Práve na tieto otázky upozorňujú odborníci z kancelárie Highgate Law & Tax a zdôrazňujú ako predchádzať chybám, a vyhnúť sa pri výkone funkcie zbytočným rizikám.
Konateľ ako štatutárny orgán spoločnosti nesie zodpovednosť za riadne vedenie a plnenie zákonných povinností spoločnosti. V prípade, že spoločnosť riadne neplatí dane, odvody, mešká s úhradou záväzkov voči dodávateľom alebo nesplní povinnosť podať návrh na konkurz včas, konateľ môže niesť osobnú zodpovednosť za škodu, prípadne ručiť za daňové nedoplatky podľa daňového poriadku. V určitých prípadoch môžu mať pochybenia konateľa aj trestnoprávny následok.
Tomáš Demo, odborník na M&A, obchodné právo a právo obchodných spoločností, k téme uvádza:
„Zodpovednosť konateľov je jednou z najpodceňovanejších oblastí podnikania. Mnohí veria, že pokiaľ nevlastnia firmu alebo už nie sú vo funkcii, ich riziká zanikli. V praxi však opak býva pravdou – zodpovednosť môže dobiehať aj roky po skončení výkonu funkcie. Rovnako často nie je konateľom zrejmé, do akej miery zodpovedajú za nevýhodne uzavreté zmluvy alebo pochybenia ostatných konateľov, zamestnancov, alebo obchodných dodávateľov firmy. Naším cieľom je ukázať podnikateľom, aký je rozsah tejto zodpovednosti a ako sa jej dá predchádzať – zákonne, prakticky a zrozumiteľne.“
Zodpovednosť aj po ukončení funkcie alebo predaji firmy
Odchod z funkcie konateľa alebo predaj podielu automaticky konateľa nezbavuje zodpovednosti za úkony vykonané počas výkonu funkcie. Podľa judikatúry a zákonnej úpravy možno konateľa postihnúť aj spätne, ak sa preukáže, že počas jeho pôsobenia došlo k porušeniu vykonávať funkciu s odbornou starostlivosťou a v záujme firmy a jej spoločníkov, ktoré viedli k škode spoločnosti, jej veriteľom alebo štátu. To zahŕňa aj situácie, keď bol konateľ len „formálny“ a reálne rozhodovali iné osoby – tzv. faktickí konatelia – právna zodpovednosť zostáva. Obzvlášť rizikové sú prípady „bielych koní“, kde pôvodný konateľ môže čeliť právnym následkom aj po formálnom ukončení funkcie.
Daňovo optimalizované vyplácanie odmien konateľom a spoločníkom
Jednou z častých otázok konateľov a spoločníkov je, akým spôsobom si môžu vyplácať prostriedky zo spoločnosti – či už ako odmenu, dividendy alebo pôžičky. Vyplácanie odmeny konateľovi alebo spoločníkovi je oblasť, ktorá si vyžaduje odborný daňovo-právny prístup. Neefektívne nastavenie môže viesť k zbytočne vysokému odvodovému a daňovému zaťaženiu, prípadne k riziku sporu s finančnou správou.
V praxi stále koluje viacero skreslených a nesprávnych informácií o tom, aké sú povinnosti a zodpovednosť konateľov v krízových situáciách kedy spoločnosť nie je schopná splácať svoje záväzky, alebo má záporné vlastné imanie.
V prípade, že spoločnosť nie je schopná plniť svoje záväzky, zákon na konateľov kladie viaceré sprísnené povinnosti, vrátane pravidelného monitorovania finančnej situácie, povinnosti prijať opatrenia na odvrátenie úpadku a v neposlednom rade – najmä podať včas návrh na vyhlásenie konkurzu. Neskoré podanie návrhu môže viesť k osobnej zodpovednosti za škodu veriteľom, povinnosti uhradiť zákonom stanovené zmluvné pokuty, prípadne k zákazu výkonu funkcie konateľa (tzv. diskvalifikácia).
„Existuje niekoľko právnych a daňových podmienok pre jednotlivé formy výberu, s dôrazom na ich daňové dopady, legálnosť a riziká pri kontrolách. Je dôležité brať v úvahu aj praktické dôsledky vyplácania len minimálnej mzdy, alebo situácie, keď konateľ pôsobí bez mzdy – vrátane rizika prekvalifikovania zo strany orgánov verejnej moci na nelegálne zamestnávanie či obchádzanie zákona,“ dodáva Tomáš Demo, zakladateľ kancelárie Highgate Law & Tax.
Práve k týmto praktickým otázkam bude venovaný aj webinár, ktorý sa uskutoční 10. a 11. júna 2025 o 11.00 h. Podujatie budú viesť skúsení právnici Peter Varga a Tomáš Demo, zakladatelia kancelárie Highgate Law & Tax, ktorá je opakovane oceňovaná ako Právnická firma roka v oblasti daňového práva a kapitálových trhov. Odborne, prakticky a s dôrazom na konkrétne riešenia predstavia účastníkom, ako predchádzať chybám, ktoré môžu mať vážne právne dôsledky pre konateľov a spoločníkov.
Pozri: Konateľ bez rizík: Realita či mýtus?
Cena: | 99 €/199 € |
Dátum: | 10. 6./11. 6. 2025 o 11.00 h |
Webinár je určený primárne konateľom, členom predstavenstiev, spoločníkom a podnikateľom, ktorí chcú rozumieť právnym a daňovým dôsledkom výkone funkcie štatutárneho orgánu vo firme.
Článok zaslala: Karmen Procházková, Neopublic.