Podľa údajov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je čistý úbytok výmery lesov vo svete 4,7 mil. hektárov (rozdiel medzi celkovým nárastom a celkovým úbytkom výmery lesov).
Bratislava, New York – Zastavenie odlesňovania a udržateľné využívanie lesov vo svete boli ústrednými témami dvadsiateho zasadnutia Fóra o lesoch Organizácie Spojených národov (UNFF 20) v New Yorku. Krajiny prezentovali konkrétne opatrenia, Slovensko malo v delegácii aj mladú generáciu.
Podľa údajov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je čistý úbytok výmery lesov vo svete 4,7 mil. hektárov (rozdiel medzi celkovým nárastom a celkovým úbytkom výmery lesov). Cieľom Strategického plánu OSN pre lesy je tento úbytok zastaviť a zabezpečiť nárast výmery lesov o 3 percentá do roku 2030. Dôležitá je aj ochrana existujúcich lesov pred degradáciou, vrátane vzácnych a na biodiverzitu bohatých pralesov a prirodzených lesov, a ich adaptácia na klimatickú zmenu.
Na tohoročnom zasadnutí Fóra o lesoch Organizácie Spojených národov, ktoré sa konalo od 5. do 9. mája v New Yorku, prítomní delegáti prezentovali v rámci technických diskusií konkrétne aktivity, ktorými ich krajiny a inštitúcie prispievajú k realizácii Strategického plánu OSN pre lesy a k plneniu globálnych cieľov pre lesy.
Jedným z kľúčových opatrení Slovenska, ktoré sme na fóre prezentovali, je minuloročné prijatie Národného lesníckeho programu Slovenskej republiky 2030. Jeho ambíciou je naplniť spektrum požiadaviek, ktoré na lesy kladie súčasná spoločnosť, vrátane produkcie kvalitného dreva a poskytovania spektra ďalších životne dôležitých ekosystémových služieb. Týmto spôsobom program vytvára podmienky aj pre plnenie medzinárodných záväzkov, ktorými je naša krajina viazaná v oblasti agendy lesov. Pri tvorbe programu bol uplatnený otvorený a participatívny prístup. Na rozdiel od ostatných regiónov sveta, sa výmera lesov na Slovensku a v Európe dlhodobo mierne zvyšuje, prípadne je stabilná.
Ďalším dôležitým opatrením je podpora plnenia mimoprodukčných funkcií lesov. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR za týmto účelom poskytlo od roku 2017 vo forme štátnej pomoci takmer 36 miliónov eur obhospodarovateľom lesov na Slovensku. Mimoprodukčnými funkciami lesov sú ekologické funkcie, ktorými sú pôdoochranná, vodohospodárska a klimatická funkcia a spoločenské funkcie, ktorými sú najmä zdravotná, kultúrna, výchovná, rekreačná, prírodoochranná a vodoochranná funkcia.
Slovensko zastupoval na zasadnutí expert Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, Boris Greguška. Súčasťou národnej delegácie bol aj tento rok zástupca študentskej komunity, ktorým bola Silvia Posluchová, študentka Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. Týmto spôsobom dáva MPRV SR možnosť zástupcom mladej generácie zúčastňovať sa globálnych rokovaní o lesoch na pôde OSN.
Fórum o lesoch Organizácie Spojených národov (UNFF) je najvyššie postaveným orgánom v systéme tejto organizácie, ktorý sa zaoberá agendou lesov na globálnej úrovni v celom rozsahu ekonomických, environmentálnych a sociálnych aspektov. Poskytuje medzivládnu platformu pre globálny politický dialóg a tvorbu politík o lesoch. Základným dokumentom globálnej politiky o lesoch je Strategický plán OSN pre lesy na roky 2017 – 2030, ktorý bol prijatý Valným zhromaždením OSN 27. apríla 2017. Členmi Fóra je 197 krajín. Viac informácií je na stránke www.un.org/esa/forests.
Autor: odbor komunikácie, kancelária ministra Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.