V priebehu septembra zažila skupinka domškolákov výpravou do minulosti. Vybrali sa do slovensko-českého pohraničia, aby sa vrátili v čase do deviateho storočia, do obdobia veľkomoravskej ríše a zistili, ako vtedy ľudia žili, ako bývali, ako sa obliekali aj ako sa stravovali.
Dvadsaťpäťčlenná skupinka detí rôzneho veku s rodičmi sa vybrala do Archeoskanzenu Modrá pri Uherskom Hradišti. Oplatí sa navštíviť ho kedykoľvek, no v júni a v septembri archeoskanzen organizuje Týden na Velké Moravě pre školy – vtedy sú prítomní aj doboví remeselníci. A práve na toto podujatie jedna šikovná mamina zarezervovala termín prehliadky s výkladom a výučba dejepisu prostredníctvom zážitku sa mohla začať.
Pri vstupnej bráne uprostred palisádového plotu z masívnych drevených kolov skupinku čakala usmiata sprievodkyňa Veronika v jednoduchom ľanovom odeve zodpovedajúcom obdobiu, ktoré reprezentoval. Prehliadka sa začala výstupom na strážnu vežu obytného hradiska, kde sa domškolákom ponúkol pohľad na celé okolie. V tesnej blízkosti mohli pozorovať priľahlé rybníky a lúky, ktoré boli v období Veľkej Moravy hlavným zdrojom obživy, v pozadí kopce, na ktorých sa dnes týči hrad Buchlov a pred ním veže velehradskej baziliky.
OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku (OZ DVS) je nezisková organizácia, ktorá sa od roku 2002 zameriava na podporu domáceho vzdelávania u nás, šíri povedomie o domácom vzdelávaní, pomáha domškoláckym rodinám, snaží sa zlepšovať prostredie domáceho vzdelávania na Slovensku, a s týmto cieľom spolupracuje so všetkými aktérmi domáceho vzdelávania – rodinami, kmeňovými školami a štátom. V rokoch 2008 a 2021 stálo pri zavedení domáceho vzdelávania na žiadosť zákonného zástupcu pre deti na 1. stupni a na 2. stupni základnej školy (v tomto poradí) do slovenskej legislatívy. Viac informácií o činnosti OZ DVS nájdete na webovej lokalite OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku.
Autorka: Diana Šimová, podpredsedníčka OZ DVS a vedúca PR.