Kategórie
Humanistická pomoc

Linka detskej istoty bude k dispozícii deťom a mládeži non-stop a bezplatne aj počas vianočných sviatkov!

Linka detskej istoty (LDI) bude fungovať nepretržite aj počas vianočných sviatkov. Deti a mladí ľudia, ktorí sa počas sviatkov ocitnú v ťažkej situácii alebo potrebujú podporu, sa môžu kedykoľvek obrátiť na odborníkov cez bezplatné a anonymné telefónne číslo 116111. Linka pre deti a mládež je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týž­dni i počas celých sviatkov.

Linka detskej istoty

A tiež denne prostredníctvom četu na www.ldi.sk.

„Sme tu pre vás – vždy, keď to budete potrebovať!“ in­for­mo­vala riaditeľka Linky detskej istoty Táňa Ivanič Rybanská.

Vianoce sú pre mnohých symbolom pokoja, no pre niektorých môžu byť aj obdobím náročných emó­cií. Okrem toho sa počas Vianoc môže zvýšiť pocit osamelosti, a to nielen u tých, ktorí nemajú možnosť stráviť sviatky so svojimi blízkymi.

„Nie každý prežíva sviatky ako čas radosti. Aj deti a mladí ľudia môžu zažiť osamelosť, hoci sú so svojimi rodinami. Spôsobené to môže byť zvýšeným zhonom v rodinách, ale aj tlakom spojeným so spoločenskými očakávaniami,“ upozorňuje psychologička z Linky detskej istoty Lucia Chamutyová.

Sviatočné dni sa však nie vždy spájajú s rodinnou po­ho­dou a príjemnou atmosférou, realita môže byť aj iná. Konflikty, rozdielne názory alebo niekedy hektické rodinné stretnutia môžu vytvoriť napätie a znížiť svia­toč­nú radosť.

„Dôležité je hovoriť o svojich pocitoch a potrebách s ro­di­nou a priateľmi. Otvorená komunikácia nám môže pomôcť vyhnúť sa konfliktom a zlepšiť vzťahy,“ hovorí psychologička z Linky detskej istoty Katarína Kožová.

Obdobie vianočných sviatkov nemusíme prežiť ne­vyhnut­ne podľa zaužívaných zvykov, ale môžeme ich prispôsobiť našim jedinečným potrebám.

Psychológovia z Linky detskej istoty odporúčajú niekoľko tipov, ako zvládnuť Vianoce v pohode:

  1. Prijímajme svoje emócie – Vianoce môžu vyvolať rôzne pocity. Ak sa necítite na to zdieľať svoje pocity s rodinou, môžete sa obrátiť na kamarátov, ale aj na odborníkov na Linke detskej istoty. Zavolať im môžete kedykoľvek na tel. č. 116111 alebo s nimi môžete četovať na www.ldi.sk.
  2. Venovať sa radostným aktivitám – Nájdite si čas na aktivity, ktoré vás bavia a relaxujú. Čítanie kníh, maľovanie alebo prechádzky môžu byť skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť a zrelaxovať.
  3. Pomôcť v prípravách – Zapojením sa do príprav na Vianoce môžete znížiť stres a prispieť k rodinnej pohode. Či už ide o pečenie koláčov alebo zdobenie stromčeka, spolupráca môže byť zábavná a zároveň môže pomôcť uvoľniť napätie.
  4. Dopriať si čas pre seba – Hoci sú Vianoce o rodinných stretnutiach, je úplne v poriadku, ak si potrebujete oddýchnuť alebo stráviť chvíľu osamote.
  5. Obmedziť sociálne siete – Sociálne siete môžu vytvárať tlak na porovnávanie. Odložte mobil a venujte sa prítomnosti v reálnom svete, či už ide o rodinnú hru, film alebo prechádzku na čerstvom vzduchu.

Vianoce nie sú len o „dokonalých“ chvíľach – sú o tom, aby sme sa cítili v bezpečí a podporovaní. Ak sa necítite dobre a nemáte pri sebe nikoho blízkeho, neváhajte sa obrátiť na Linku detskej istoty. Odborníci sú tu pre vás, aby vás počúvali, podporili a poradili vám.

Nech tieto Vianoce prinášajú nielen darčeky, ale aj podporu a porozumenie pre všetkých, ktorí to budú potrebovať.


Autorka: Táňa Ivanič Rybanská, výkonná riaditeľka Linky detskej istoty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *