Kategórie
Tlačové správy

Choroba z blahobytu

Ako na ňu? Bylinky, výživové doplnky alebo lieky?

O pečeni vieme toho už pomerne dosť a jej nealkoholové stukovatenie už tiež nie je neznámou. Nad čím ale môžeme premýšľať, je spôsob, ako ju regenerovať. Na trhu je viacero byliniek, doplnkov výživy a liekov. Niektoré sú bez receptu, iné na lekársky predpis. Čo si vybrať a prečo? Na to sme sa opýtali farmaceutky PharmDr. Gabriely Dávidovej z lekárne Calendula v Bratislave.

Ak vám telo hovorí, že s vašou pečeňou nie je niečo v poriadku, navštívte lekára. Ten najlepšie vie, aké testy a vyšetrenia vám má urobiť. Pečeň nebolí, nemá totiž nervové zakončenia.

Choroba z blahobytu prebieha dlho skryte

Vo väčšine prípadov sa na nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD) príde náhodou, často pri diagnostikovaní iného ochorenia. NAFLD totiž prebieha dlho skryte. A to aj napriek tomu, že je najčastejšou príčinou chronického ochorenia pečene na svete. V približne 25 % prechádza NAFLD do chronickejšieho ochorenia – nealkoholového tukového zápalu (NASH). Predpokladá sa, že NASH sa stane najčastejšou príčinou transplantácie pečene. Prečo je NAFLD tak na vzostupe? O NAFLD sa hovorí aj ako o ochorení z blahobytu. Jeme nezdravé jedlá (najmä rýchle občerstvenie), nehýbeme sa, konzumujeme veľa cukru. Pečeň, ktorá je továrňou na život, pretože prijíma, rozdeľuje a detoxikuje všetko, čo do organizmu prijímame, tak stráca na schopnosti sa sama regenerovať.

Bylinky a výživové doplnky pôsobia skôr podporne

Ako môžeme pečeni pomôcť? Bylinkami, doplnkami výživy a liekmi. Čo odporúča svojim zákazníkom PharmDr. Gabriela Dávidová z lekárne Calendula v Bratislave?

„Bylinky odporúčame zákazníkom vo forme čajov a zmesí. Pokiaľ ide o výživové doplnky, aj tie majú skôr podporný účinok na zdravie. Ak už ale človek má nejakú diagnózu, alebo zdravotné problémy, najlepším riešením je siahnuť po lieku,“ hovorí PharmDr. Gabriela Dávidová.

„Lieky bez lekárskeho predpisu odporúčame pacientom na regeneráciu stukovatenej pečene, pri zvýšenom cholesterole, alebo ak sú po chorobe, prípadne prekonali vírusovú hepatitídu. Sú výbornou voľbou aj na regeneráciu pečeňových buniek aj pre ľudí, ktorí užívajú viac liekov a chcú svoju pečeň zregenerovať skutočne kvalitným prípravkom,“ dodáva Gabriela Dávidová.

Pri stanovení diagnózy už neexperimentujte

Skúsme sa pri problematike nealkoholovej stukovatenej pečene známej pod skratkou NAFLD na chvíľu zastaviť. NAFLD sa vyvíja vo všeobecnosti dvoma spôsobmi. Buď zostane stukovatená pečeň počas celého života neškodná a je teda potrebné „len“ upraviť životný štýl a podporovať jej regeneráciu, alebo sa naštartuje silný zápal. A tu sa už dostávame k nealkoholovému tukovému zápalu (NASH) a možnej transplantácii pečene. U väčšiny pacientov má však NAFLD mierny priebeh, avšak je to ochorenie a treba ho liečiť.

Liek a jeho cesta k pacientovi

Liek má klinické štúdie, čo znamená, že jeho účinné látky prešli tými najprísnejšími testami, je registrovaný, určený na liečenie alebo prevenciu. Pri výživovom doplnku sa nezisťuje spôsob vstrebávania do tela, distribúcia látky v tele a podobne, ani účinnosť ako taká a toxikológia.

Pozrime sa, ako definuje liek a výživový doplnok Štátny úrad na kontrolu liečiv.

„Liek je liečivo alebo zmes liečiv a pomocných látok upravených technologickým procesom do liekovej formy. Je určený na ochranu pred chorobami, na diagnostiku chorôb, liečenie chorôb alebo na ovplyvňovanie fyziologických funkcií.“

Aby sa mohol liek uviesť na trh, musí byť zaregistrovaný prostredníctvom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (alebo Európskou liekovou agentúrou).

„Aby bol liek zaregistrovaný, musí spĺňať množstvo podmienok a prejsť všetkými fázami klinického skúšania. Vyžaduje sa tiež potvrdenie účinnosti, bezpečnosti, nemennosti produktu, presný popis výrobných postupov, ich validácia a podobne. Lieku sa potom pridelí registračné číslo (ktoré nájdete aj na vonkajšom obale každého zaregistrovaného lieku) a ŠÚKL kód. Liek má teda známe zloženie, účinky, nežiaduce účinky, dávkovanie, ktoré je potrebné na ovplyvnenie zdravotného stavu. Všetko je dôkladne overené,“ hovorí Pharm. Gabriela Dávidová.

Výživové doplnky sú potraviny na doplnenie prirodzenej stravy, ktoré sú koncentrovanými zdrojmi živín, ako sú vitamíny a minerálne látky alebo iné látky s výživovým alebo fyziologickým účinkom, jednotlivo alebo v kombinácii. Výživové doplnky sú uvádzané do obehu v najrôznejších liekových formách.

Výživové doplnky spadajú pod zákon o potravinách. Výrobca alebo distribútor ručí za zdravotnú nezávadnosť.

Čo si teda vybrať pri stukovatenej pečeni?

Pomocnú ruku môžu podať fosfolipidy. Napríklad voľnopredajný liek Essentiale® 300 mg obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a prispievajú tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.

Voľnopredajný liek Essentiale 300 mg

Autorka: Andrea Hinková z agentúry Accelerate.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *