Kategórie
Tlačové správy

Regionálne centrum sme otvorili už aj v Prešove

Žiadatelia o eurofondy a dotácie v ňom dostanú všetky informácie a služby na jednom mieste.

Prešov – Koniec behaniu po úradoch v Bratislave! Podporu a poradenstvo pre nové eurofondy, dotácie a ďalšie služby štátu nájdu žiadatelia v Prešove oddnes na jednom mieste. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) otvorilo ďalšie z Regionálnych centier. V poradí už štvrté poradenské centrum bude hlavným kontaktným bodom pre nové eurofondy. MIRRI SR na spoluprácu do Prešova oslovilo tiež ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvo pôdohospodárstva, ministerstvo životného prostredia, Úrad pre verejné obstarávanie, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Úrad vlády, pod ktorý spadá Plán obnovy a odolnosti.

„Zásadne meníme prístup štátu ku žiadateľom o eurofondy a dotácie v regiónoch. Komplexné poradenstvo, informácie a služby už dostanú priamo v jednom z našich Regionálnych centier a vďaka tomu všetko vybavia na jednom mieste, bez potreby obiehať ministerstvá a úrady v hlavnom meste. Aj Regionálne centrum v Prešove výrazne zjednoduší využívanie nových eurofondov a pomôže žiadateľom, aby mohli do regiónu priniesť kvalitné a užitočné projekty. Máme spoločný cieľ, a to je lepší život pre ľudí v regiónoch,“ povedala vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.

Novootvorené Regionálne centrum sídli v Prešove na Levočskej 5. Po Nitre, Trnave a Košiciach je to už štvrté takéto poradenské centrum a do konca roka pribudnú ešte tri, a to v Banskej Bystrici, Trenčíne a Žiline. Pomoc žiadateľom bude v Prešove poskytovať 38 odborných pracovníkov – za MIRRI SR bude dispozícii 10 expertov na eurofondy a regionálne dotácie. Ďalší odborní poradcovia budú z ministerstva životného prostredia, ministerstva práce, ministerstva pôdohospodárstva, Úradu vlády, ktorý je gestorom Plánu obnovy, Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity a v neposlednom rade aj z Úradu pre verejné obstarávanie.

„Som presvedčená, že využívanie eurofondov v Prešovskom kraji bude vďaka podpore nášho Regionálneho centra jednoduchšie, bez zbytočnej byrokracie a rýchlejšie,“ dodala Remišová.

Prehľad eurofondov a dotácií, ktoré spadajú pod MIRRI SR a išli v programovom období 2014 – 2021 na podporu Prešovského kraja:

Čerpanie eurofondov z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorý riadi MIRRI SR, je v Prešovskom kraji na úrovni viac ako 44 % z celkovej alokácie takmer 125 miliónov eur a v prípade mesta Prešov necelých 40 % z 32 miliónov eur.

Vďaka podpore z IROP išlo 52 miliónov eur na 16 projektov rekonštrukcie ciest II. a III. triedy a 10 miliónmi eur sa podporilo 21 projektov cyklotrás.

Za 46 miliónov eur sme v kraji tiež podporili 7 nemocníc a 22 centier integrovanej zdravotnej starostlivosti. Vďaka eurofondom sme tiež pomohli zrekonštruovať 107 materských škôl a rozšíriť ich kapacity o stovky nových miest.

Z dotácií regionálneho rozvoja sa napríklad zrekonštruovala miestna infraštruktúra v rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá. Rozvoju turizmu medzi iným pomohli projekty obnovy pamiatky UNESCO – mlyna v Levoči či výstavby rekreačného chodníka v pamiatkovo chránenom Parku Ražňany. V rámci ochrany životného prostredia boli v kraji medzi iným podporené projekty dobudovania a rozšírenia kanalizačnej siete v Červenom Kláštore či vybudovanie dažďovej kanalizácie v Lipanoch. Celkovo bolo v Prešovskom kraji z dotácií na podporu regionálneho rozvoja podporených 557 projektov v sume viac ako 34 miliónov eur.


Autor: MIRRI SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *