Kategórie
Tlačové správy

Petícia proti zrušeniu slobodného prístupu k úsporám v 2. pilieri

INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz inicioval petíciu, v ktorej chce spojiť občanov, ktorí nesúhlasia so zrušením slobodného prístupu k dôchodkovým úsporám v 2. pilieri.

Dnes si môžu sporitelia, ktorí majú zabezpečený doživotný dôchodkový príjem v priemernej výške, vybrať svoje úspory z 2. piliera, a to jednorazovo alebo v ľubovoľnom počte výberov. Môžu tak naplniť aj tie svoje dôchodcovské potreby, ktoré sú investičného charakteru – výmena okien, zateplenie domu, splatenie zvyšku hypotéky, zaplatenie kvalitnejšej sociálnej/zdravotnej starostlivosti, či spolufinancovanie štúdia svojich vnúčat. Túto možnosť im svojím hlasovaním potvrdilo 126 poslancov schválením predmetného zákona v roku 2017.

Až 67 % sporiteľov si v rokoch 2018 – 2020 vybralo túto možnosť prístupu k úsporám. Novela zákona, ktorá v utorok 20. 9. 2022 prešla prvým čítaním v parlamente, im túto možnosť chce zobrať. Sporiteľ sa tak k svojim úsporám dostane len vo forme nízkych mesačných výplat.

S týmto obmedzením nesúhlasíme z nasledujúcich dôvodov:

  • Slobodný prístup k úsporám zvyšuje ich užitočnosť. Možnosť uspokojiť jednorazovo aj nákladnejšie potreby je zásadná výhoda 2. piliera, ktorú 1. pilier nedokáže ponúknuť.
  • Vstup do 2. piliera je spojený s rizikom, že vplyvom ekonomického cyklu, vládnych rozhodnutí, či chybných investičných rozhodnutí, sporiteľ našetrí menej, ako by získal z prvého piliera. Slobodný prístup k úsporám spolu s možnosťou dedenia toto riziko vyrovnáva.
  • Zrušenie slobodného prístupu k úsporám nie je primerane zdôvodnené. Prístup k úsporám je podmienený zabezpečením doživotného príjmu v priemernej výške, čo eliminuje riziko, že človek ostane v starobe bez príjmov.
  • Možnosť slobodne nakladať s úsporami nie je ojedinelá, prístup k úsporám je napríklad aj v krajinách ako Austrália alebo Spojené kráľovstvo.
  • Zrušenie slobodného prístupu k úsporám zníži atraktivitu 2. piliera, čo môžu využiť politici, ktorí už dnes hovoria o jeho obmedzovaní, či zoštátnení, so záluskom na vyššie súčasné príjmy verejných financií a ich prerozdelenie, napríklad vo forme sociálnych balíčkov.

Organizátori petície budú o jej výsledku informovať poslancov Národnej rady SR, ktorí budú o tomto zákone opäť rokovať na schôdzi od 18. 10. 2022.

Pevne veríme, že spoločný hlas tisícok občanov bude stačiť na to, aby poslanci prehodnotili toto oklieštenie slobodnej voľby sporiteľov.

Iniciátori petície:
Radovan Ďurana, analytik INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
Peter Gonda, riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika
Martin Mlýnek, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany
Miloš Moravčík, ekonóm


Autor: INESS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *