Kategórie
Tlačové správy

Turisti sa potešia – pribudli odpočinkové miesta i obnovené turistické trasy

Program Živé chodníky tento rok podporil 6 lokalít.

Horalky od Sedity

Program Živé chodníky, ktorý už 14 rokov na Slovensku organizuje Nadácia Ekopolis, sa zameriava na pestrú obnovu vyhľadávaných turistických miest. Okrem obnovy turistického značenia sa vytvoria nové odpočinkové miesta, pribudnú lávky či protierózne prvky. Aj tento rok sa vďaka spolupráci so značkou Horalky dočká podpory 6 lokalít v hodnote 10 tisíc eur.

Cieľom programu je obnova alebo vylepšenie turistickej a cykloturistickej infraštruktúry. Program sa tento rok zameral aj na podporu fyzických objektov podľa potrieb vo vybraných lokalitách – budovanie či opravu mostíkov, rebríkov, prístreškov, či obnovu studničiek. Program tak prispieva k ochrane a poznávaniu slovenskej prírody a krajiny.

„Sme radi, že opäť môžeme pomôcť aktívnym ľuďom pri vylepšovaní turistickej infraštruktúry v miestach, kde žijú a tiež dobrovoľným značkárom pri ich záslužnej práci pri udržiavaní turistického a cykloturistického značenia. Sieť turistických a cykloturistických trás na Slovensku je veľmi hodnotná a podporou jej údržby prispievame k udržateľnému rozvoju slovenských regiónov,“ hovorí Ján Roháč, programový manažér z Nadácie Ekopolis.

6 podporených projektov:

  • OZ Kilometre v pohybe obnoví altánok pri chate Kamila pri Hornej Lehote pod Nízkymi Tatrami a vybaví ho nabíjačkou pre elektrické bicykle a servisným stojanom. V spolupráci s Klubom slovenských turistov obnoví značenie na 18 kilometroch značenej turistickej trasy z Hornej Lehoty na Dereše, hlavnom hrebeni Nízkych Tatier.
  • OZ príroda bez hraníc z Námestova vytvorí odpočinkové miesto v lokalite Podúšust na hrebeni Oravskej Magury. V spolupráci s Klubom slovenských turistov obnoví značenie na 6 kilometroch značenej turistickej trasy v úseku Úšust – Talapkov Beskyd.
  • OZ Potulky chotármi vybuduje nové odpočinkové miesto na cyklotrase nad Vrábľami a v spolupráci so Slovenským cykloklubom obnoví 2 km cykloturistického značenia v obci Rybníky v Štiavnických vrchoch.
  • OZ Spoznávajme Tatry inštaluje na hrebeni Belianskych tatier v úseku Kopské sedlo – Biele plesá inovatívne zábrany pohybu mimo značeného chodníka, obnoví 3 km značenia na tomto úseku a tiež vytvorí na hrebeni odpočinkové miesto.
  • OZ Cykloklub Dolný Kubín obnoví značenie na 90 km cykloturistických trás na Orave a obnoví dve odpočinkové miesta pri cyklotrasách v Beňovej Lehote a na Kubínskej Holi.
  • Urbárske spoločenstvo Žiar obnoví značenie a protierózne prvky na 15 km chodníkov v Žiarskej doline a vyčistí ich od prerastajúcej kosodreviny, opraví poškodené lávky cez Žiarsky potok a obnoví niektoré prvky na Symbolickom cintoríne obetí hôr v Žiarskej doline.

Pre značku najobľúbenejších oblátok na Slovensku – Horalky – je prirodzenou súčasťou turistika a cykloturistika. Preto už dlhodobo v spolupráci s Nadáciou Ekopolis podporujeme projekt Živé chodníky, aby boli krásne miesta našej prírody živé a ľudia ich navštevovali s radosťou. Veľké uznanie patrí dobrovoľníkom, ktorý na týchto projektoch pracujú zdarma. Vďaka nim obnovené turistické značenie prispieva k bezpečnosti pohybu po prírode a fyzická infraštruktúra zase spríjemní pobyt a pomôže načerpať sily napríklad aj s Horalkami v batohu.

Program Živé chodníky vznikol v roku 2008, pričom pôvodne podporoval iba projekty v národných parkoch. Od roku 2012 je program zameraný na celé Slovensko, vďaka dlhodobej spolupráci so značkou Horalky. V priebehu rokov 2008 – 2021 bolo prostredníctvom programu Živé chodníky obnovených celkovo už 1 036 km turistických a cykloturistických chodníkov a na nich desaťtisíce maľovaných značiek a stovky smerovníkov.

Foto:

Program Živé chodníky
Program Živé chodníky.
Program Živé chodníky
Program Živé chodníky.

Autor: Nadácia Ekopolis.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *