Kategórie
Tlačové správy

Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde

Sladké, extra veľké maliny či melóny bez jadierok nájdete v obchode BILLA.

Hoci kvalitné produkty slovenských farmárov možno v obchodoch nájsť celoročne, zákazníci obľubujú najmä také, ktoré dozrievajú v letných mesiacoch. Svoje o tom vie aj spoločnosť BILLA – tá teraz zákazníkom ponúka špeciálnu odrodu veľkých malín, ktoré vynikajú svojou veľkosťou a sú výsledkom 60-ročnej snahy šľachtiteľov, alebo melóny s nízkym obsahom jadierok, ktoré má v obľube zhruba polovica Slovákov.

Jahody, marhule, jablká, ale aj čerešne či broskyne – ponuka sezónneho ovocia vypestovaného poctivými slovenskými farmármi je naozaj pestrá. V rámci svojho projektu Doba slovenská ponúka kvalitné regionálne ovocie aj sieť supermarketov BILLA.

„Počas kampane Doba slovenská prirodzene upozorňujeme na fakt, že lokálne výrobky spĺňajú vysoké kritériá kvality, a že ich kúpou zákazníci podporujú slovenských pestovateľov a chovateľov. V slovenských sadoch práve dozrieva chutné, voňavé ovocie a my sme veľmi radi, že si aj vďaka nám dokáže nájsť cestu k spokojným zákazníkom,“ povedala prevádzková riaditeľka BILLA Albena Georgieva.

V týchto dňoch nájdu zákazníci v sieti supermarketov BILLA napríklad šťavnaté slovenské melóny s nízkym obsahom jadierok či veľké rubínové maliny špeciálnej odrody.

Malina ako žiadna iná

Zdroj foto malín: Spoločnosť DANUBIUS FRUCT, spol. s r.o.
Zdroj foto malín: Spoločnosť DANUBIUS FRUCT, spol. s r.o.

Slovenské maliny, ktoré BILLA ponúka v rámci svojho letného ovocného sortimentu, pochádzajú z obce Dunajská Lužná. Spoločnosť DANUBIUS FRUCT, spol. s r.o. tam pestuje exkluzívnu odrodu Lagorai plus, ktorá je výsledkom 60-ročného snaženia európskych šľachtiteľov. Táto odroda sa od iných malín odlišuje najmä veľkosťou – jej plody sú oveľa väčšie, s váhou asi 8 – 9 gramov. Tieto rubínovočervené maliny sú tiež pevné a veľmi chutné, a oproti iným odrodám majú lepšiu skladovateľnosť – v domácnosti vydržia čerstvé až do piatich dní. Jedinečný je aj spôsob pestovania týchto malín – vyrastajú v kvetináčoch s profesionálnym substrátom, do ktorých sa pomocou špeciálnych hadíc dostáva unikátna zmes závlahy a živín riadená počítačom. Vďaka tomu sa maliny nevyčerpávajú, rastú silnejšie a plody rodia veľmi aktívne. Pri výbere malín v obchode vo všeobecnosti platí, že nesmú mať viditeľné chyby ani byť mechanicky poškodené.

„Maliny sú asi najchúlostivejšie drobné ovocie, preto je dôležité všímať si, či v ich tégliku nie je nič špinavé alebo rozpučené. Dobrá malina je kompaktná, pravidelná, s neporušenými guľôčkami plodu. Maliny v jednom balení by tiež mali byť približne rovnako veľké a zrelé. Výborným pomocníkom je aj vôňa, pretože čerstvé a kvalitné maliny majú výraznú arómu. Po zakúpení je potrebné skladovať ich v chladničke,“ vysvetlil Jozef Mertuš zo spoločnosti DANUBIUS FRUCT, spol. s r.o.

Hitom leta sú melóny

Zdroj foto melónov: Vitazel
Zdroj foto melónov: Vitazel.

V rámci čerstvého letného sortimentu BILLA ponúka aj červené melóny s nízkym obsahom jadierok, ktoré v obci Marcelová, neďaleko hraníc s Maďarskom, pestuje družstvo Ovozela. Nízkojadierkové dyne vznikli postupným šľachtením, pričom majú aj vyššiu cukornatosť. Aby bolo zabezpečené lepšie opeľovanie kvetov melónov s nízkym obsahom jadierok, pestujú sa vždy pri štandardných dyniach, a dostávajú aj rovnaké dávkovanie živín.

„Dyňa na poli je dozretá, keď je jej hlavný list uschnutý a spodná časť plodu je žltej farby. Vnútro má krásne červené, s lahodnou sladkou chuťou a nezameniteľnou letnou vôňou,“ opisuje ideálne dozreté melóny Andrej Koščo z družstva Ovozela.

A dodáva, že záujem Slovákov o dyne s nízkym počtom jadierok z roka na rok narastá – jadierka nemá v obľube zhruba polovica zákazníkov. Po zakúpení je vhodné melón skladovať v chladničke, aby po otvorení plodu bola jeho dužina studená a osviežujúca.


Autor: BILLA.

Správu dodala Petronela Lojeková z agentúry AMI COMMUNICATIONS SLOVAKIA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *