Kategórie
Tlačové správy

Festival PRIENIK 5

V piatok 12. 8. a v sobotu 13. 8. 2022 sa na Výmenníku Važecká v Košiciach uskutoční jubilejný ročník festivalu PRIENIK.

Festival PRIENIK 5
Festival PRIENIK 5.

Košice – Festival, ktorý prepája mesto s prírodou a hviezdy s koreňmi, sa uskutoční už po piatykrát v čase kozmického divadla padajúcich Perzeidov. Návštevníci môžu sledovať nielen tie, ale pomocou špičkového teleskopu Meade typu Dobson s priemerom zrkadla 300 mm a ohniskovou vzdialenosťou 1 500 mm pozorovať útroby iných galaxií, spočítať mesačné krátery či Jupiterove mesiace. Ale to, až keď sa zotmie!

Myšlienkou občianskeho združenia UMČO, ktoré festival organizuje, je šíriť umenie medzi bežnými ľuďmi a ukázať im spôsoby „umenia na kolene“, preto dáva festival PRIENIK návštevníkom možnosť zapojiť sa do tvorby festivalu aktívne. Počas oboch dní sa môžete zapojiť do tzv. SAMOTVORIEK, ako napríklad PLÁTNOTVORKA, TOTEMČO alebo bazén s legom, či lektorované VERŠOTVORKY a HUDBOTVORKA. Pre milovníkov literatúry bude pripravený SWAP KNÍH a literárnu časť festivalu doplní v piatok beseda s košickým básnikom Ľubošom Benzákom a v sobotu literárne pásmo *POEČER s moderátorom Denisom Jackom, ktorého súčasťou môže byť každý – stačí priniesť svoje texty!

Hudobná dramaturgia piateho ročníka je taktiež bohatá, v piatok o 19.15 zahrajú GYPSY BOYS, talentovaní mladí hudobníci z Luníka IX., hrajúci presah funku a takzvaného RomPop, hudby vychádzajúcej z klasických rómskych etnických vypaľovačiek, obohatených o moderný zvuk. Kapela skúša na Výmenníku Obrody a mentorsky ich vedie Andrej Klobušník (ETP Slovakia). Druhým piatkovým koncertom bude o 21.15 h zoskupenie PRIENIK BAND, hudobníci aktívne sa podieľajúci na príprave festivalu: Alexandra Múdra, Radoslav Mizera, Andrej Klobušník, Marek Majerník, Peter Milošovič a Valér Juščák. Sobotný hudobný program zavŕši tradičná hudobná džemka a pozorovanie hviezd doplní oba dni VladraK svojimi setmi.

A to stále nie je všetko. Čakajú nás aj workshop s KAKEN BAKEN, poeticko-maliarska exhibícia POET | PAINT RING či PRIENIK LIVE ACT, audiovizuálna performance zahŕňajúca hudbu, video a diela, ktoré vzniknú počas festivalu. Najväčším lákadlom bude prednáška astrofotografa a popularizátora astronómie svetového mena Tomáša Slovinského, držiteľa niekoľkých ocenení NASA Astronomy Picture Of the Day. V piatok o 19.45 h sa dozvieme ako cestujú fotografi hviezdnej oblohy, a prečo sa vôbec za oblohou, či nebeskými úkazmi, oplatí cestovať.

Jubilejný ročník sme okorenili aj o profesionálov, ktorí sa postarajú o naše chuťové poháriky! Oba dni si pochutnáme na burgroch či hotdogoch od V Búdke, ktorí nám uhasia aj smäd, a v sobotu nás osviežia aj chladené limonády a výberové kávičky od BØLGE.

Festival je vhodný pre úplne všetky vekové kategórie. Vstup na podujatie je voľný, partnerom podujatia je MČ Nad jazerom. Začíname v piatok o 15.00 a v sobotu o 13.00 h.

UMČO (UMenie pre každého ČlOveka) je občianske združenie, ktorého hlavným cieľom je šíriť umenie a podnecovať kreativitu v každom človeku. Združuje nielen etablovaných umelcov, ale aj kreatívnych ľudí, ktorí sa profesne venujú inej sfére. Medzi naše činnosti patrí produkcia vlastných multižánrových podujatí, rôznorodých wokshopov pre školy a širšiu verejnosť, výroba DIY produktov a podpora začínajúcich umelcov a umeleckých zoskupení.


Autorka: Mgr. Dominika Nazarejová, predsedníčka, občianske združenie UMČO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *