Kategórie
Tlačové správy

Na podporu boja proti hoaxom a dezinformáciám vyhlasujeme novú výzvu za 200 000 eur

Podpora je určená pre projekty vzdelávania, podporu kritického myslenia či odhaľovanie dezinformačných kampaní.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlásilo novú výzvu vo výške 200 000 eur, ktorou podporí boj proti dezinformáciám, hoaxom a zlepšovanie mediálnych a digitálnych zručností. Výzva nadväzuje na úspešnú vlaňajšiu výzvu, z ktorej získalo podporu sedem zaujímavých projektov na podporu kritického myslenia určených pre žiakov, učiteľov aj širokú verejnosť.

„Denno-denne sme vystavení dezinformáciám, hoaxom a klamstvám nepriateľskej propagandy, ktorých cieľom je manipulovať verejnú mienku a vnášať do spoločnosti chaos. O tom, aké to môže mať vážne dopady, sme sa presvedčili počas pandémie a presviedčame sa o tom tiež v čase ruskej vojenskej agresie namierenej proti nášmu susedovi, Ukrajine. Preto dlhodobo podporujeme iniciatívy a projekty, ktoré podporujú kritické myslenie, zvyšujú digitálnu gramotnosť a pomáhajú ľuďom orientovať sa v záplave klamstiev a účelových manipulácií, ktoré sa šíria najmä v online priestore. Vyhlasujeme už druhú výzvu na boj proti dezinformáciám a hoaxom, ktorej cieľom je podporiť kvalitné projekty pre školy, učiteľov aj zamestnancov štátnej správy,“ povedala vicepremiérka Remišová.

Výzva vo výške 200 000 eur je určená na vzdelávanie a osvetové aktivity, kampane, ale aj na rozvoj kvalitnej žurnalistiky. O podporu sa môže uchádzať neziskový sektor, školy, univerzity, rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené obcami a vyššími územnými celkami, ale aj podnikatelia či verejné výskumné inštitúcie.

Aktivity musia byť orientované na žiakov, študentov, učiteľov, zamestnancov verejnej správy alebo širokú verejnosť. Zamerané majú byť na zvyšovanie povedomia o dezinformačných kampaniach, vytváranie kreatívnych reakcií na hoaxy, podporu kritického myslenia, zvyšovanie mediálnej gramotnosti a pod.

Zapojiť sa do výzvy a poslať žiadosť o poskytnutie dotácie je možné do 21. augusta 2022.

Viac informácií o samotnej výzve nájdete na stránke Challenge.gov.sk.

V poradí druhá výzva zameraná na boj proti dezinformáciám nadväzuje na úspešnú minuloročnú výzvu, v rámci ktorej MIRRI SR podporilo sedem projektov v hodnote 120 000 eur. Medzi podporené organizácie patrili Divadlo Jána Palárika z Trnavy, Združenie Art Aktivista, Príbehy 20. storočia, Zmudri, Európsky inštitút (ovce.sk), Zafirah a TACHLES. Tie sa žiakom a študentom škôl aj verejnosti prihovorili formou krátkych filmov, rozprávky, vlogov, príručky kritického myslenia či divadelného predstavenia.

Viac informácií o podporených projektoch nájdete na stránke Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.


Autor: MIRRI SR.

3 odpovede na “Na podporu boja proti hoaxom a dezinformáciám vyhlasujeme novú výzvu za 200 000 eur”

Teraz majú humanisti príležitosť využiť grant na lepšiu osvetu, čo sa týka kritického myslenia. Využijú túto výzvu?

Počúvaj Ty Remišová, huba neomáchaná. Ty si myslíš, že všetci ľudia na Slovensku sú hovädá a robia len to, čo vymýšľate v tej drbnutej slovenskej vláde? Väčšina ľudí na Slovensku si myslí, aby ste už čo najskôr zmizli do tej zatratenej riti USA. Stratili sa zo Slovenska nadobro a bude od vás pokoj!!! Sláva Slovensku a smrť ukrajinskému fašizmu!!!

Tá výzva je dobrá, humanisti by sa mali zamyslieť a prestať fňukať, že ich štát ignoruje, stačí napísať žiadosť o grant pre kritické myslenie. Dúfam, že tým pomôžu aj tunajšiemu Vladovi. 🙂 Potrebuje to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *