Kategórie
Tlačové správy

Leto v Galérii SPP bude „Inšpirované majstrami“

Leto v Galérii SPP bude patriť výstave Milana Bartoňa inšpirovanej majstrovstvom renesančných velikánov výtvarného umenia.

Portréty, odhaľujúce krásu ženy, nestratili svoje kúzlo napriek tomu, že pohľad na ženskú krásu sa storočiami menil. Výstavu pod názvom „Inšpirované majstrami“ obohatil autor o svoje videnie krásy pretavené do súčasnosti. Súčasťou výstavy je aj abstraktná maľba Ambient Art. Výstava Inšpirované majstrami potrvá v Galérii SPP od 30. júna do 19. augusta 2022.

„Stretnutia s umením sú pre človeka i spoločnosť nekonečné. Od bezprostredného kontaktu s úžitkovým umením, dizajnom až po tvorbu, ktorej výsledkom by malo byť obohatenie človeka o nové podnety, radosť i zamyslenie, poznanie. A platí to nielen pre výtvarný prejav. Diela Milana Bartoňa stretávam na sociálnych sieťach už niekoľko rokov. Ukrýva sa medzi stovkami až tisíckami diel umelcov, z ktorých každý má ambíciu osloviť diváka. To je o umeleckej pestrosti. Som presvedčený, že o Milanovi treba písať viac, pre jeho mimoriadne nadanie vložiť jedinečný výraz do obrazovej plochy. Figurálne kompozície nie sú návratmi k renesancii, ale obdivom k dobe, ktorá pulzuje u ľudí dodnes. Dominuje v nich obdiv k najkrajšiemu na svete – ku kráse ženy,“ povedal Ľuboslav Moza, kurátor výstavy.

Milan Bartoň (* 1969) – narodil sa v Novom Jičíne. Maľbe sa venuje od roku 1991. Jeho tvorba bola v začiatkoch ovplyvnená predovšetkým surrealizmom. V rokoch 1995 – 1997 úspešne absolvoval na VŠVU v Bratislave pod vedením profesorov Rudolfa Sikoru, Jána Bergera a Desidera Tótha dvojročné doplnkové štúdium v odbore výtvarné umenie – maliarstvo. V roku 1999 sa Slovensko zúčastnilo 48. medzinárodnej výstavy výtvarného umenia na benátskom bienále v Taliansku, kde aktívne spolupracoval s kurátorkami Petrou Hanákovou a Alexandrou Kusou na projekte Slovak Art for Free. Od roku 1990 cez kresbu a olejomaľbu postupne prešiel k maľbe akrylom. Popri maliarstve sa venuje aj digitálnej maľbe Digital Art a počítačovej koláži Modern Art. Od roku 2014 sa venuje prevažne abstraktnej maľbe Ambient Art. Výraz ambient pochádza z latinčiny a znamená prostredie či okolie. V súčasnom svete umenia sa spája napríklad s hudbou, ktorá je jednou z jeho neodmysliteľných múz. V imaginárnom priestore tajomných zvukov sa necháva unášať na vlnách nedozernej fantázie rôznymi predstavami a náladami. V poslednom čase svoju tvorbu zameral na oživenie a prepájanie techník starých majstrov s novodobými materiálmi. Momentálne žije a tvorí v Stupave.

Milan Bartoň – Putovanie v nekonečne
Putovanie v nekonečne (akryl na plátne, 80 × 80 cm, r. 2017).

Autor: SPP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *