Kategórie
Humanizmus

Volám sa Rodion. Som z Mariupoľa

Я студент з України і мені потрібна допомога.

Úsmev ako dar

„Mama ma vtlačila do evakuačného vlaku. Ona uviazla v Mariupoli. Odvtedy som nepočul ju ani mojich malých súrodencov…“ hovorí Rodion, jeden zo stoviek ukrajinských študentov, ktorí vo veku 17 – 18 rokov prišli za ostatné týždne na Slovensko.

Vďaka dobrým ľuďom bola Rodionovi a ďalším jemu podobným chlapcom a dievčatám podaná základná pomoc. Dnes ich poznáme osobne, detailne. Sprevádzame ich v ich ťažkostiach. Je ich teraz 24. 17 študentov máme v Košiciach, 6 v Bratislave a jednu študentku v Banskej Bystrici.

Ak ich spoznáte aj vy, zistíte, že sú to ešte deti. Zažili veľmi ťažké a smutné veci. Mnohí z nich vedia, že ich rodina je už mŕtva. Keď utekali a nastupovali do evakuačných vlakov a vojenských áut, nevedeli ani kam idú. Utekali pred streľbou, prekračovali mŕtvych, cestovali niekoľko dní v podmienkach, ktoré si my nevieme ani predstaviť.

Napriek tomu, že prišli s igelitkou, v jedných nohaviciach, v prevažne zimnom oblečení, chcú ďalej žiť. Chcú študovať, chcú byť raz tí, ktorí postavia Ukrajinu na nohy.

Máme riešenie! Pripravili sme štipendijný program, v ktorom každej študentke – študentovi poskytneme štipendium vo výške 100 € mesačne na adresné zaplatenie internátu, stravy či mesačníka na mestskú dopravu. Každý z nich potrebuje notebook, aby mohli študovať na našej vysokej škole. Nehovoriac, že prišlo leto a akútne sa potrebujú obliecť, obuť. Sú ako deti mnohých z nás.

Pridáte sa ku nám, prosíme? Venujete im 3 minúty svojej pozornosti?

Títo študenti si hľadajú vás, adoptívnych rodičov „na diaľku“. Pridáte sa? Nájdete si svojho študenta medzi nimi?

Od začiatku vojny prišli na Slovensko stovky ukrajinských študentov. Sú tu sami, bez rodičov, v ťažkej situácii. Aby mohli ďalej študovať, Spoločnosť Úsmev ako dar otvára akútny štipendijný program na pomoc týmto študentom. Pomôžme spoločne týmto mladým ľuďom získať vzdelanie a dosiahnuť sny, o ktorých snívajú.

Pridám sa k podpore študentov teraz

alebo prostredníctvom darcovského účtu:

SK93 3100 0000 0040 4002 9105

Chcete sa stretnúť so svojím študentom osobne? Neváhajte nás kontaktovať. Ďakujeme!


Autor: Úsmev ako dar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *