Kategórie
Tlačové správy

V mimoriadnej situácii vyvolanej vojnou na Ukrajine musíme vykryť rast cien materiálov a zachrániť ohrozené eurofondové projekty

Vicepremiérka Remišová predložila novelu, ktorá rieši infláciu a zdražovanie stavebných materiálov.

V čase, keď slovenská ekonomika čelí neočakávaným dopadom vojny na Ukrajine, potrebujeme nájsť riešenia ako pomôcť podnikateľom a prijímateľom eurofondov. Viac flexibility pri financovaní projektov zabezpečí v prípade neočakávaných udalostí novela zákona o príspevkoch z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorú dnes na rokovaní vlády predložila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.

„V čase pandémie COVID-19 sme zaviedli do zákona o eurofondoch rad zmien, ktoré v zložitých podmienkach umožnili jednoduchšie čerpanie a Slovensku tak pomohli lepšie zvládnuť túto neočakávanú situáciu. Viaceré opatrenia, ktoré sa nám osvedčili v čase koronakrízy, budú teraz platné aj v čase krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine a pri akejkoľvek inej mimoriadnej a neočakávanej situácii globálneho alebo celonárodného dosahu,“ vysvetlila vicepremiérka Remišová po schválení novely.

Hlavnou zmenou, ktorú novela prináša, je možnosť navýšiť príspevky z eurofondov už pri schválených národných projektoch.

„Ruská agresia na Ukrajine vyhnala z domovov vyše 5 miliónov ľudí, len na Slovensko prišlo za dva mesiace takmer 400 000 utečencov. Vojna priniesla neistotu, problémy s dodávkami rôznych surovín či priemyselných komponentov, nedostatok pracovných síl a inflácia ešte viac urýchlila rast cien stavebných surovín a materiálov. Stretla som sa so zástupcami stavebných firiem a s podnikateľmi – mnohé firmy nedokážu pokryť zvýšené náklady na stavebné materiály. Národné projekty, ktoré boli už schválené, sú tak ohrozené, lebo financie nepokrývajú aktuálne vyššie ceny. Touto novelou prinášame riešenie na záchranu ohrozených národných projektov,“ povedala ministerka Remišová o novele, ktorá umožní navýšiť prostriedky na už schválené národné projekty.

Novela umožní, okrem iného, meniť aktuálne uzavreté alebo otvorené vyzvanie na financovanie národných projektov. Bude tiež možné rozšíriť jednotlivé podmienky poskytnutia príspevku, alebo navýšiť jeho konečnú sumu, zmeny v zmluve sa budú môcť vykonať len oznámením.

Uvedené zmeny sa týkajú národných projektov, pri ktorých v rámci vyzvania nedochádza k súťaži medzi jednotlivými projektmi. Pri dopytových projektoch, MIRRI rokuje s Európskou komisiou, aby aj v tomto prípade umožnila po riadnom preukázaní a vydokladovaní zvýšených nákladov flexibilné navýšenie príspevku z európskych fondov. Po schválení vládou ide novela do Národnej rady SR, ktorá ju má schváliť v skrátenom legislatívnom konaní.


Autor: MIRRI SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *