Kategórie
Tlačové správy

Ukončenie ruskej agresie musí byť hlavnou témou Valného zhromaždenia OSN

Vicepremiérka Remišová rokovala v sídle Organizácie spojených národov v New Yorku.

Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová sa v New Yorku zúčastnila na konferencii na tému Novej urbánnej agendy (New Urban Agenda). Hlavnými posolstvami jej príhovoru boli právny štát a bezpečnosť, predvídavé a spravodlivé plánovanie a primerané financovanie rozvoja regiónov a miest. Vicepremiérka zároveň v sídle OSN absolvovala bilaterálne rokovania s predsedom Valného zhromaždenia OSN Abdullom Shahidom a so zástupkyňou generálneho tajomníka OSN Aminou J. Mohammedovou, ktorým predostrela návrh, aby sa ruská agresia na Ukrajine stala hlavnou témou rokovania Valného zhromaždenia OSN.

„Dnes čelíme najväčšej výzve od 2. svetovej vojny nielen pokiaľ ide o zabezpečenie účinného multilaterálneho systému, presadzovanie vlády zákona, ale aj v otázke úlohy a postavenia OSN ako rozhodujúceho globálneho sprostredkovateľa a realizátora odpovedí na otázky týkajúce sa ukončenia ruskej agresie na Ukrajine,“ povedala vicepremiérka Remišová na stretnutí s predsedom Valného zhromaždenia OSN Abdullom Shahidom.

Spoločnou témou rozhovoru vicepremiérky s predsedom VZ OSN bolo presadzovanie čo najrýchlejšieho ukončenia vojny na Ukrajine, poskytovanie humanitárnej pomoci a vytvorenie bezpečnostných koridorov pre ľudí z oblastí postihnutých ruskou agresiou.

„Podstatou vlády zákona je rešpektovanie suverenity a nezávislosti iných štátov a rešpektovanie vôle občanov slobodne si zvoliť cestu, ktorou sa má ich krajina uberať. Vláda zákona a boj proti korupcii boli vždy mojou prioritou,“ zdôraznila vicepremiérka Remišová.

Na stretnutí so zástupkyňou generálneho tajomníka OSN Aminou J. Mohammedovou rezonovala okrem ruskej agresie aj téma implementácie Agendy 2030, dopady pandemickej krízy či aktívna účasť Slovenska vo výboroch, fondoch a programoch OSN. Predstavitelia OSN vyzdvihli pôsobenie Slovenska v Nairobi v rámci Programu OSN pre ľudské sídla aj založenie Skupiny priateľov Programu OSN pre ľudské sídla UN-Habitat, ktorej vznik iniciovalo práve Slovensko. Zhodli sa, že podpora udržateľného sídelného rozvoja a adekvátneho bývania musí zostať najvyššou prioritou.

Rozhovory boli súčasťou rozšíreného programu podujatia na vysokej úrovni o pokroku v implementácii Novej urbánnej agendy (New Urban Agenda), ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 28. apríla 2022 v hlavnej sále Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Vicepremiérka Remišová na podujatí vystúpila s príhovorom ako zástupkyňa rozvinutých štátov Európskej únie.

Foto:

Zľava: Veronika Remišová a Abdulla Shahid
Zľava: Veronika Remišová a Abdulla Shahid.
Zľava: Veronika Remišová a Amina Jane Mohammedová
Zľava: Veronika Remišová a Amina Jane Mohammedová.

Autor: MIRRI SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *