Kategórie
Tlačové správy

Záver apríla ponúka výborné podmienky na pozorovanie Merkúra

Najmenšia planéta Slnečnej sústavy Merkúr patrí medzi tie najmenej preskúmané vesmírne telesá obiehajúce okolo Slnka. Napriek tomu, že na nočnej oblohe žiari jasnejšie ako všetky hviezdy s výnimkou Síria, pre zlé pozorovacie podmienky v blízkosti Slnka ju len málokto videl na vlastné oči. Nepodarilo sa to ani Mikulášovi Kopernikovi. Najvhodnejšie podmienky na vyhľadanie a pozorovanie Merkúra na nočnej oblohe v tomto roku poskytujú posledné aprílové dni.

Hoci prvé záznamy o Merkúre pochádzajú už zo 14. storočia p. n. l. z oblasti Mezopotámie, poznatkov o tejto planéte máme menej ako pri ostatných vesmírnych objektoch slnečnej sústavy. Pozorovanie Merkúra zo Zeme je totiž kvôli Slnku sťažené.

„Pri svojom obehu okolo Slnka vo vnútri dráhy Zeme sa Merkúr nikdy príliš nevzdiali od Slnka,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

Najlepšie podmienky na pozorovanie Merkúra v roku 2022 však máme práve v týchto dňoch. V druhej polovici apríla a prvej dekáde mája bude Merkúr pozorovateľný zo Slovenska večer po západe Slnka.

„V piatok 29. apríla 2022 bude Merkúr v najväčšej uhlovej vzdialenosti od Slnka – 20,6 stupňa a bude zapadať až 2 hodiny po Slnku. Bude viditeľný voľným okom, bude sa javiť ako jasná hviezda. Pri pohľade cez ďalekohľad bude možné podobne ako pri našom Mesiaci pozorovať fázy Merkúra, keďže pri pohybe vo vnútri dráhy Zeme počas obehu okolo Slnka vidíme rôzne veľkú časť jeho povrchu osvetlenú Slnkom,“ dodáva astronóm.

Vyhľadávacia mapka: Merkúr na večernej oblohe
Vyhľadávacia mapka: Merkúr na večernej oblohe 29. apríla 2022 večer po západe Slnka.

Zdroj: AsÚ SAV, v. v. i.

Spracovala: Katarína Gáliková, SAV.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *