Kategórie
Humanizmus

Keď sa z kolegov stávajú utečenci

Ako pomáhajú Ukrajincom na Slovensku zamestnanci veľkej medzinárodnej spoločnosti?

Save Ukraine (zdroj Pexels)
Save Ukraine (zdroj Pexels).

Vojna na Ukrajine sa dotkla každého z nás, o trochu viac však tých, ktorí majú k našim východným susedom o niečo bližšie – a to nielen geograficky, ale aj ľudsky či pracovne. Vo veľkej miere preto pomáhajú aj medzinárodné spoločnosti ako napríklad 3M, ktorá má jednu zo svojich pobočiek v rámci regiónu východnej Európy aj na Ukrajine. K pomoci sa pripojili aj Slováci.

Zamestnanci spoločnosti 3M z celého sveta spojili svoje sily a po zverejnení výzvy na pomoc ľuďom na bojujúcej Ukrajine neváhali prispieť materiálnou aj finančnou pomocou. Aktívni Slováci tiež doslova priložili ruku k dielu a zapojili sa do pomoci utečencom z Ukrajiny aj priamo na našich hraniciach.

Pomoc v situácii, na ktorú sa nedá pripraviť

Situácie ako táto nútia ľudí konať rýchlo, a tak sme mohli sledovať, ako sa zo dňa na deň museli tisícky Ukrajincov rýchlo zbaliť a opúšťať svoju rodnú krajinu. Rýchla pomoc bez zbytočného premýšľania a zvažovania však prišla aj z radov Slovákov, ktorí na prílev utečencov zareagovali okamžite a poskytovali pomoc tam, kde to bolo potrebné. Medzi Slovákmi, ktorí neváhali a putovali pomáhať na hranice, patria aj Martin Fábry a Lukáš Poláček, zamestnanci medzinárodnej spoločnosti 3M, ktorá má svoje pobočky aj na Slovensku i Ukrajine. Vedenie 3M situáciu monitorovalo a pripravovalo sa na problémy na Ukrajine už týždne, nikto však nerátal s tým, že tam začne skutočná vojna. Medzi zamestnancami však pre každý prípad vytvárali siete dobrovoľníkov, ktorí boli v prípade potreby ochotní poskytnúť svoju pomoc.

Support Ukraine (zdroj Pexels)
Support Ukraine (zdroj Pexels).

Keď sa dozvedeli, že dve rodiny ich kolegov z ukrajinskej pobočky 3M potrebujú pomoc pri presune na Slovensko, Martin s Lukášom neváhali a okamžite sa vydali na 6-hodinovú cestu z Bratislavy k našej východnej hranici, kde rodiny vyzdvihli a bezpečne dopravili na Slovensko. Boli to príbuzné ich ukrajinských kolegov a jedna kolegyňa s rodinou, ktorým chceli v ťažkej situácii poskytnúť čo najväčší komfort.

„Stále som si hovoril, že musím byť silný. Ony silné boli. Tesne predtým, ako som ich vyzdvihol, sa rozlúčili s mužom, otcom, synom…“ opisuje dojemnú situáciu Martin, podľa ktorého sa dá na takéto niečo len ťažko pripraviť.

„Keď sme vchádzali do Košíc, stretli sme vojenský konvoj s humanitárnou pomocou. Tomu by som pred týždňom ešte neveril: v aute mám utečencov a mesto opúšťa armáda.“

Materiálna pomoc na hraniciach aj v prvej línii

Hneď po vypuknutí vojny sa začali organizovať zbierky, v ktorých ľudia na hranice prinášali množstvá šatstva, potravín, liekov, prikrývok aj ďalších vecí. Nepomáhali len jednotlivci, ale aj veľké spoločnosti. 3M, ako spoločnosť, ktorá okrem iného vyrába zdravotnícke a ochranné pomôcky, takto ľuďom na Ukrajine urýchlene poskytla takmer 400 000 respirátorov N95, ale aj prostriedky na ošetrenie rán pre chirurgov v prvej línii.

Mnohí zamestnanci 3M zas sami organizovali zbierky pre neziskové organizácie pôsobiace na hraniciach, ako napríklad slovenská organizácia Kto pomôže Ukrajine, ale aj priamo vo vojnou zasiahnutých oblastiach Ukrajiny. V rámci pomoci sa spoločnosť 3M snaží zamestnancov navigovať tak, aby vyzbierané prostriedky sústredili na ľudí a oblasti najviac postihnuté inváziou.

Dvojnásobná finančná pomocou z radov 3M

Mnohé organizácie už teraz upozorňujú, že ešte efektívnejšou pomocou je často tá finančná, ktorú vedia využiť priamo na zakúpenie toho, čo je aktuálne najpotrebnejšie. Napriek najlepšiemu úmyslu môže materiálna pomoc zaťažovať dobrovoľníkov na hraniciach triedením nevhodných či nevyužiteľných vecí, myslieť treba aj na obmedzené priestory, kde nie je vždy možné dary skladovať.

Už v polovici marca sa do pomoci prostredníctvom zbierky GlobalGiving Ukraine Crisis Relief Fund zapojilo 2 508 zamestnancov 3M z celého sveta, ktorí vyzbierali viac ako 376 000 dolárov. Nadácia 3M sa túto podporu rozhodla navýšiť v pomere dolár za dolár, čo znamená, že na pomoc Ukrajine prispela 3M celkovou sumou viac ako 752 000 dolárov. Tieto finančné prostriedky majú poslúžiť na základné potreby ľudí postihnutých humanitárnou krízou na Ukrajine, predovšetkým na nákup potravín, zabezpečenie nocľahov a čistej vody, ale aj na prístup k informáciám a zdrojom duševného zdravia.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti 3M, Mike Roman, na margo týchto aktivít uviedol:

„S pokorou sledujem aktivity našich zamestnancov a som hrdý na to, ako pomáhajú ľuďom, ktorí to potrebujú, v súlade s hodnotami našej spoločnosti.“

Vojna na Ukrajine, žiaľ, zatiaľ stále nekončí, preto bude pomoc potrebná aj naďalej. Spoločnosť 3M situáciu stále monitoruje.

Soňa Roventa-Hakszer, Country Leader spoločnosti 3M Slovensko
Soňa Roventa-Hakszer, Country Leader spoločnosti 3M Slovensko.

„3M malo na Ukrajine približne 40 kolegov a kolegýň, najmä v Kyjeve. Spolu s ich rodinnými príslušníkmi ide o oveľa väčšie počty tých, ktorým bolo a bude potrebné pomôcť. Sme s nimi v kontakte, situáciu pozorne sledujeme a sme pripravení kedykoľvek pomôcť. Mnoho z našich zamestnancov ukázalo, že nemajú problém zmobilizovať sa a pomôcť, dokonca Ukrajincom poskytnúť svoje vlastné domovy, tak ako niekoľko našich slovenských kolegov – a my na nich a ich nezištnú pomoc nemôžeme byť viac hrdí,“ hovorí Soňa Roventa-Hakszer, Country Leader spoločnosti 3M Slovensko.


Správu priniesla Lenka Varchoľaková, PR Consultant Prime time.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *