Kategórie
Tlačové správy

Poznáme TOP 10 finalistov ceny Učiteľ Slovenska 2021

Hlasujte, kto získa Cenu verejnosti!

Učiteľ Slovenska

Tohoročný Učiteľ Slovenska sa pomaly blíži do finále. Odborná porota vybrala spomedzi prihlášok finálnu desiatku TOP pedagogičiek a pedagógov.

Program neziskovej organizácie Živica Komenského inštitút vyhlásil už 4. ročník ocenenia Učiteľ Slovenska, ktorého cieľom je upozorniť na výnimočné pedagogičky a pedagógov. Prišlo takmer tisíc nominácií od verejnosti, z ktorých odborná porota pod vedením bývalej hlavnej školskej inšpektorky Viery Kalmárovej najskôr vybrala 30 naj učiteľov a teraz už aj TOP 10. Je medzi nimi 7 žien a 3 muži.

„Výber v tejto fáze ocenenia nikdy nie je jednoduchý. Už aj preto, lebo rozdiely v plnení kritérií medzi účastníkmi na konci prvej desiatky a na začiatku druhej desiatky nie sú vôbec priepastné. To samozrejme vedie k tomu, že porotcovia veľmi podrobne analyzujú obsah prihlášok, v ktorých účastníci definujú svoju činnosť. Je to veľmi zaujímavý proces, keďže niektoré argumenty porotcov sú také presvedčivé, že vedú k zmene optiky nazerania na mieru naplnenia kritérií,“ vraví Viera Kalmárová s tým, že najzásadnejší vplyv na hodnotenie malo to, ako dokážu učitelia pri výučbe zohľadňovať individualitu žiakov a či sú ochotní skúšať nové inovatívne metódy a ako ich zdieľajú v rámci učiteľskej komunity.

Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize, realizovaná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Ide o ocenenie inšpiratívnych a výnimočných učiteľov základných a stredných škôl naprieč Slovenskom.

„Komenského inštitút pracuje s výnimočnými učiteľmi, vieme, že ich je na Slovensku naozaj dosť, sú ochotní neustále sa vzdelávať. Považujeme za dôležité, aby sa o nich viac vedelo, aby boli inšpiráciou aj pre iných pedagógov a hlavne, aby sa pozdvihla prestíž učiteľského povolania. Vynikajúce učiteľky a učiteľov nájdete naprieč Slovenskom, čoho dôkazom je aj finálová desiatka. Sú tam pedagógovia z rôznych miest, zo súkromných aj štátnych škôl, ba dokonca jedna pedagogička z nemocničnej školy,“ dodáva Zuzana Labašová z Komenského inštitútu.

Učiteľ Slovenska

V TOP 10 sú pedagógovia, ktorí učia jazyky aj technické predmety, matematikári, dejepisári, či takí, čo učia na prvom stupni najmenších žiačikov. 2 sú z Bratislavského kraja, 2 z Trenčianskeho, 2 Žilinského kraja a po 1 z Nitrianskeho, Banskobystrického a Prešovského kraja. Ich zoznam nájdete na stránke Učiteľa Slovenska.

Z TOP 10 bude vyberať porota Učiteľa Slovenska 2021.

„Porotcovia sa stretnú s finalistami a budú hodnotiť spôsob prezentovania pilierov, na ktorých stojí ich pedagogické pôsobenie. Budú posudzovať ich návrhy na riešenie komplikovaných situácií, ktoré sa v školách potenciálne vyskytujú, budú posudzovať ich spôsob argumentácie, rýchlosť a vecnosť reakcií na názory ostatných finalistov. Nositeľom ocenenia bude nesporne ten, kto v silnej konkurencii ostatných deviatich finalistov z pohľadu poroty obstojí najlepšie,“ vysvetľuje predsedníčka poroty Viera Kalmárová.

Okrem hlavnej ceny, o ktorej rozhodne porota, sa každoročne udeľuje aj Cena verejnosti. O tom, kto ju získa tento rok rozhoduje verejnosť prostredníctvom verejného hlasovania. Hlasovať môže do 24. 4. 2022 ktokoľvek, z jednej IP adresy však maximálne päťkrát po dobu celého hlasovania. Odkaz na hlasovanie je: Hľadajú sa naj učitelia Slovenska. Hlasujte za svojich favoritov.

Ocenenie učiteľ Slovenska má aj svojich ambasádorov – teda osobnosti, ktoré vedia, aké dôležité je mať kvalitného učiteľa a stotožňujú sa hodnotami Komenského inštitútu. Tento rok sú ambasádormi projektu vedec Pavol Čekan, moderátorka Adela Vinczeová, humorista Fero Joke, herečka Kristína Tormová a spisovateľ Daniel Hevier.

Laureáta Učiteľa Slovenska 2021 spoznáme počas slávnostného večera 4. mája 2022.

Finalisti:

Alexandra Hučeková, Babylon Education, Žilina
Marta Izsófová, ZŠ Mateja Bela, Šamorín
Anna Jančová, Gymnázium, Školská, Považská Bystrica
Dávid Králik, ZŠ, Krásnohorská, Bratislava
Mária Niková, ZŠ pri zdravotníckom zariadení, Limbová, Bratislava
Pavel Šípoš, SZŠ M. T. Schererovej, Ružomberok
Jana Šošovičková, SZŠ, SNP, Nová Dubnica
Katarína Striešová, ZŠ, Ďumbierska, Banská Bystrica
Ľubica Tomková, Gymnázium, Komenského, Lipany
Jozef Zvolenský, ZŠ Skýcov

Za možnosť realizovať ďalší ročník ocenenia a podporu našich aktivít ďakujeme Nadačnému fondu Telekom.

Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis (logo)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *