Kategórie
Tlačové správy

Anketa Strom roka hľadá finalistov 20. ročníka

Staré, vzácne, či ohrozené – všetky majú svoj príbeh.

Strom roka

Reč je o obľúbených stromoch, ktoré môže verejnosť aj v roku 2022 nominovať do ankety Strom roka a vybrať ten najsympatickejší strom na Slovensku. Prihlášky je možné posielať do 30. apríla 2022.

Anketa Strom roka, ktorú organizuje nadácia Ekopolis, tento rok oslávi 20. výročie. Aj teraz hľadá po celom Slovensku pozoruhodné stromy a vyzdvihuje ich význam v krajine i sídlach.

„Anketou chceme vzbudiť záujem ľudí o témy životného prostredia, starostlivosti o stromy a približovať verejnosti, aké nezastupiteľné funkcie existujúce stromy v krajine plnia,“ približuje zámery ankety Martina R. Hromadová z Nadácie EKOPOLIS.

„Každý strom ovplyvňuje mikroklímu, pohlcuje z atmosféry uhlík a zároveň zadržiava vodu. Vytvára podmienky pre život iných rastlín, živočíchov, húb a mikroorganizmov a je súčasťou ekosystému dôležitého aj pre náš život,“ dopĺňa Hromadová.

Prihlasovanie stromov do ankety prebieha elektronicky, prostredníctvom online formulára, alebo papierovo, zaslaním prihlášky na adresu nadácie:

Nadácia Ekopolis
Komenského 21
974 01 Banská Bystrica

„V prihláške je potrebné uviesť informácie o strome – jeho druh, orientačnú výšku, lokalitu kde rastie a aspoň približný vek. Porote pri rozhodovaní o finálovej dvanástke určite pomôžu pútavé fotografie a nepochybne príbeh stromu a jeho spojenie s ľuďmi,“ dopĺňa Hromadová.

Aj tento rok víťazi získajú financie na svoje odborné ošetrenie.

„Tento rok oslávi anketa svoje 20. výročie a pri tejto príležitosti si chceme pripomenúť jej priebeh doteraz. V spolupráci s našimi partnermi predstavíme aktivity a podujatia pre verejnosť a aspoň symbolicky oslávime toto jubileum,“ uzatvára Peter Medveď, riaditeľ Nadácie EKOPOLIS.

Anketu v roku 2022 podporili Nadácia Slovenskej sporiteľne, ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum, Záhradníctvo ABIES, Terrabike a Zares. Patrónom ankety je už jedenásty rok známy spevák Peter Lipa.

Všetky informácie o tom, ako nominovať strom nájdete na stránke Ako prebieha nominácia stromov? alebo na Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *