Kategórie
Tlačové správy

TOMRA si pripomína 50. výročie

Zdôrazňuje naliehavú potrebu urýchliť prechod na obehové hospodárstvo.

Novou misiou spoločnosti je na celom svete pomáhať a povzbudzovať recykláciu čo najväčšieho podielu vyprodukovaného odpadu.

Spoločnosť TOMRA, globálny poskytovateľ pokročilých systémov zberu a triedenia, dnes oznámila závažnú novú misiu – „zmeniť spôsob, akým všetci získavame, využívame a vraciame do obehu zdroje planéty, aby sme spravili reálnym svet bez odpadu“. Táto misia sa odvoláva na zajtrajšie 50. výročie organizácie a zároveň sa pozerá do budúcnosti, ktorá má priniesť optimalizáciu využívania zdrojov.

Tove Andersenová, prezidentka a generálna riaditeľka spoločnosti TOMRA
Tove Andersenová, prezidentka a generálna riaditeľka spoločnosti TOMRA.

„Žijeme vo svete, ktorý potrebuje veľkú transformáciu. Naliehavo potrebujeme zrýchliť prechod na obehové hospodárstvo a efektívnejšie využívať zdroje – to sú príležitosti, na ktoré cielia aj riešenia TOMRA,“ vysvetlila Tove Andersenová, prezidentka a generálna riaditeľka spoločnosti TOMRA.

„TOMRA má päťdesiatročné dedičstvo inovácií a vplyvu vďaka osvedčeným riešeniam, ktoré naši zákazníci – a planéta – reálne potrebujú. Týchto posledných päťdesiat rokov nás pripravilo na to, aby sme sa postavili pred najnaliehavejšiu výzvu našej doby: nanovo riešiť spôsob, akým svet nakladá s odpadom. Snažíme sa byť lídrom ‚revolúcie zdrojov‘ a náš celosvetový tím revolucionárov je na túto výzvu pripravený.“

Svet potrebuje udržateľné riešenia

TOMRA má v súčasnosti viac ako 100 000 inštalovaných zariadení na viac ako 80 trhoch a celosvetovo má viac ako 4 600 zamestnancov. Divízia TOMRA Collection vyvíja a dodáva zálohomaty umožňujúce recykláciu nápojových obalov a cez tie prejde každý rok dovedna viac ako 40 miliárd fliaš a plechoviek. Umožňujú tak predísť vytvoreniu 4,5 milióna ton emisií uhlíka.

V boji proti plastovému odpadu má TOMRA ambíciu dosiahnuť, aby sa do roku 2030 odovzdalo na recykláciu 40 % celosvetovo vyrobených plastových obalov. V súčasnosti je na recykláciu odovzdaných iba 14 % všetkých plastových obalov na svete, pričom len 2 % sa recyklujú v „uzavretom okruhu“ (t. j. recyklujú sa na rovnaký účel bez toho, aby sa degradovali na plast s nižšou kvalitou).

Spoločnosť si tiež stanovila za cieľ zozbierať 500 miliárd nápojových obalov ročne pre „recykláciu v čistom okruhu“ (Clean Loop Recycling ako verzia recyklácie v uzavretom okruhu), aby sa z nich mohli znova a znova vyrábať nové PET fľaše a plechovky. To znižuje závislosť od surovín pri výrobe nových nápojových obalov a zabezpečuje, že ich menej skončí na našich uliciach, v oceánoch a na skládkach.

„TOMRA je dnes relevantnejšia ako kedykoľvek predtým. Naša snaha umožniť vytvoriť svet bez odpadu stojí v jadre obrovských výziev v oblasti udržateľnosti, ktoré ovplyvňujú celý svet. Týmito výzvami sú potreba bojovať proti klimatickým zmenám, znečisteniu plastmi a plytvaniu potravinami a podpora obehového hospodárstva,“ povedal Harald Henriksen, výkonný viceprezident spoločnosti a šéf divízie TOMRA Collection.

„TOMRA Collection poskytuje technológiu umožňujúcu tieto výsledky, ale skutočný efekt tejto recyklácie vychádza z úsilia maloobchodníkov, recyklačných centier a spotrebiteľov na celom svete. Im všetkým ďakujeme za to, že umožnili toto výročie a tešíme sa na spoločnú prácu na ambicióznych cieľoch,“ dodal Harald Henriksen.

Od garážového start-upu po globálneho lídra v riešeniach pre udržateľnosť

Zakladatelia spoločnosti TOMRA
Zakladatelia spoločnosti TOMRA.

Spoločnosť TOMRA založili v Nórsku 1. apríla 1972 bratia Petter a Tore Plankeovci. Keď videli, ako miestny obchodník s potravinami zápasí s ručným odberom prázdnych fliaš vo svojej predajni, vyvinuli v garáži svojich rodičov prvé plne automatizované zariadenie na preberanie zálohovaných fliaš. Maloobchodníci tento vynález rýchlo prijali a ten potom naštartoval celé odvetvie efektívnej manipulácie so zálohovanými nápojovými obalmi a ich recyklácie. Tým sa TOMRA zaradila k prvým priekopníkom vlny zelených technológií.

TOMRA ďalej pokračovala v inováciách v oblasti zálohovania. V rámci najnovšieho vývoja uviedla na trh zariadenie TOMRA R1, ktoré je „multi-feed“ riešením, umožňujúcim zákazníkom naraz nasypať do stroja aj vyše sto PET fliaš namiesto toho, aby ich vkladali jednu po druhej. TOMRA tiež do svojich zariadení integrovala internet vecí a veľké dáta, čím umožnila digitalizovať recykláciu nápojových obalov. Vďaka tomu ponúka napríklad možnosť vydávania poukážok na vrátenie peňazí v elektronickej forme, analytiku zvyklostí zákazníkov, aplikáciu monitorujúcu prevádzkový stav stroja či spotrebiteľskú aplikáciu s funkcionalitami mapy, režimu charitatívneho daru a gamifikácie zálohovania.

Z pôvodného zamerania na vývoj a výrobu zálohomatov rozšírila TOMRA svoju pôsobnosť v oblasti udržateľnosti na poskytovanie pokročilých triediacich systémov pre potravinársky, recyklačný a ťažobný priemysel. Tieto riešenia založené na technológiách optimalizujú obnovu zdrojov a minimalizujú odpad. Dopyt po takýchto riešeniach silnie, keďže udržateľnosť je pre podniky, vlády a spotrebiteľov čoraz dôležitejšia.

Generálna riaditeľka Tove Andersenová uzavrela:

„Transformácia je v jadre všetkého, čo robí TOMRA. Transformujeme nápady a technológie, aby sme vytvárali inteligentné a priekopnícke nástroje. Spoločnosti transformujeme na ziskovejšie, udržateľnejšie podniky a transformujeme aj spôsoby, akými sa získavajú, využívajú a vracajú do obehu svetové zdroje, čo pomáha transformovať aj každodenný život ľudí.“

Rýchla adaptácia a prvé úspechy vďaka silnému tímu na Slovensku

Transformácia je tiež hybnou silou novo spusteného zálohového systému na Slovensku. Zálohovanie nápojových PET fliaš a plechoviek sa na Slovensku začalo 1. januára 2022. Pomocou zálohového systému sa realizuje spoločná ambícia slovenskej vlády a spoločností dostať odpad pod kontrolu.

Roman Postl, Managing Director TOMRA Collection Slovakia
Roman Postl, Managing Director TOMRA Collection Slovakia.

„Podarilo sa nám vybudovať silnú pozíciu vďaka našim partnerom a klientom, ktorí dobre chápu význam obehového hospodárstva a aj oni chcú prispieť k čistejšej planéte,“ skonštatoval Roman Postl, Managing Director TOMRA Collection Slovakia.

Spoločnosť TOMRA Collection Slovakia, ktorá vznikla 17. februára 2021 ako súčasť skupiny TOMRA v súvislosti s prípravou nového systému zálohovania, je partnerom pre viacerých maloobchodníkov na Slovensku.

„Naším partnerom a klientom vieme ponúknuť kvalitné riešenia presne podľa ich potrieb, a to vďaka skvelému tímu, ktorý sa nám na Slovensku podarilo zostaviť v pomerne krátkom čase,“ skonštatoval šéf TOMRA Collection Slovakia, Roman Postl.

Slovenský tím TOMRA Collection sídli v Senci a stará sa o viac ako tisíc zálohomatov TOMRA po celom Slovensku. Pre klientov je k dispozícii servisný tím priamo v teréne a online/hotline tím, resp. linka.


O TOMRA Group a TOMRA Collection

Spoločnosť TOMRA od roku 1972 poskytuje riešenia pre zálohovanie v rámci recyklácie v čistom okruhu (Clean Loop Recycling) so zberom hliníkových, plastových a sklenených nápojových obalov, ktoré sa opakovane recyklujú späť do nových fliaš a plechoviek. Viac ako 80 000 zálohomatov TOMRA na vyše 60 trhoch odoberie každý rok viac ako 40 miliárd použitých nápojových obalov do uzavretej recyklačnej slučky. To znižuje závislosť od surovín a zabezpečuje, že na našich uliciach, v oceánoch a na skládkach skončí menej obalov. Zálohomaty, digitálne riešenia a služby spoločnosti TOMRA uľahčujú recykláciu pre potravinárske odvetvie, správcov systémov, maloobchodníkov a spotrebiteľov, a tým prispievajú k udržateľnejšiemu životu na planéte.

Navštívte naše stránky venované zálohovaniu na TOMRA Collection Slovakia a sledujte nás na Facebooku, Twitteri, Instagrame a LinkedIne.

TOMRA Collection je súčasťou TOMRA Group, ktorá vytvára riešenia založené na senzoroch pre optimálnu produktivitu zdrojov a má víziu byť lídrom revolúcie zdrojov. Skupina celosvetovo zamestnáva približne 4 600 ľudí a je verejne kótovaná na burze v Osle (OSE: TOM).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *