Kategórie
Humanizmus

MDŽ: Prezidentka diskutovala so ženami o sociálnych témach

Prezidentka Zuzana Čaputová pozvala v utorok 8. marca 2022 pri príležitosti Medzinárodného dňa žien za okrúhly stôl predstaviteľky politických strán, profesijných a mimovládnych organizácií, s ktorými diskutovala o riešení zhoršujúcej sa sociálnej a ekonomickej situácie a jej konkrétnych dopadoch na život žien na Slovensku.

Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili poslankyne NR SR a predstaviteľky politických strán Anna Zemanová, Jana Žitňanská, Martina Brisudová, Petra Krištúfková a Zuzana Dolinková, viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová, Eva Marková z občianskeho združenia JedenRodič, Anna Shvachka z nadácie Sme spolu, Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva a Beáta Berkyová z Únie rómskych materských centier.

Prezidentka upozornila na to, že chudoba na Slovensku má ženskú tvár. Ženy tvoria dve tretiny zamestnancov, ktoré pracujú za minimálnu mzdu. 87 percent samoživiteľov sú práve ženy, pričom každá tretia takáto domácnosť je ohrozená chudobou. Príjmovou chudobou sú takmer dvojnásobne viac ohrozené ženy v dôchodkovom veku v porovnaní s mužmi. Riešenie chudoby žien je v súčasnosti ešte nástojčivejšie ako kedykoľvek predtým – vyrovnávame sa s dopadmi pandémie, rastom cien a zároveň sa musíme pripraviť aj na ďalšie zdražovanie v dôsledku vojny. Podľa prezidentky zároveň nemôžeme opomenúť ani situáciu tisícok žien s deťmi, ktoré k nám dnes utekajú z Ukrajiny.

Prezidentka ocenila konštruktívny dialóg.

„Aj keď máme odlišné názorové pozície, spája nás rešpekt k hodnote ľudskosti a solidarite.“

V diskusii o riešeniach situácie rezonovalo, že náklady na energie a bývanie tvoria najväčšiu položku v rozpočte chudobných domácnosti.

„Je potrebné uvažovať o rozšírení príspevku na bývanie domácnostiam v riziku chudoby nielen tým, ktorí sú v hmotnej núdzi, ako je tomu teraz, čo by mohlo pomôcť až miliónu ľudí. Zároveň je potrebné myslieť aj na tých, ktorí žijú pod hranicou životného minima a uvažovať o zvýšení dávok v hmotnej núdzi, ktoré sú nastavené veľmi nízko a nezohľadňujú skokovitý nárast výdavkov na bývanie alebo potraviny. Viacero odporúčaní smerovalo aj k podpore zamestnávania žien za dôstojných a férových podmienok.“

Prezidentka pripomenula aj dôležitosť ochrany duševného zdravia. Posilnenie dostupnosti služieb v tejto oblasti musí byť podľa nej prioritou.

„Ďakujem za prácu všetkých, ktorý prispievajú k tomu, aby dievčatá a ženy na Slovensku žili dôstojne. Ženám a dievčatám pri príležitosti dnešného dňa želám veľa odhodlania, pocitu sebarealizácie, spravodlivosti a rovnoprávnosti.“

Pozri: www.prezident.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *