Kategórie
Tlačové správy

Učitelia pečú zdravotníkom: Vyčerpaným lekárom a sestrám chcú zachrániť Vianoce

Svet už druhý rok čelí pandémii a situácia na Slovensku patrí k najhorším v Európe.

Učitelia pečú zdravotníkom

Mnohí zdravotníci sú vyčerpaní, na pokraji síl, frustrovaní, bež času a nálady na vianočné prípravy. Učitelia Komenského inštitútu, ktorý je programom Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, sa preto spontánne rozhodli „vianočne“ poďakovať zdravotníkom a vzdať im úctu. Po celom Slovensku vznikajú tímy učiteliek a učiteľov, ktoré pečú koláčiky pre miestnych lekárov, lekárky, sestry a ošetrovateľov.

„Mám kamarátku lekárku, ktorá mi rozprávala, aké je to strašné, čo všetko zdravotníci zažívajú… V druhej vlne mali aspoň nádej, lebo už bola vakcína a verili, že sa ľudia dajú zaočkovať a Covid sa im podarí zvládnuť. Teraz, okrem toho, že sú unavení a vyčerpaní, je to ťažšie preto, lebo vidia, že sa im do nemocníc dostávajú aj mladí ľudia. Okrem normálnych služieb majú i ďalšie. Moja priateľka chodí napríklad očkovať. Naozaj už nemá čas, chuť a ani silu chystať niečo na Vianoce. A ja viem, že má malé deti,“ vysvetľuje okolnosti vzniku iniciatívy pedagogička z Nižnej Stanislava Opatová, ktorá s nápadom prišla.

Vzhľadom na to, že je absolventkou Komenského inštitútu a je v kontakte aj s inými pedagógmi, rozhodla sa túto ideu posunúť ďalej.

„Myšlienka ma dojala, a keďže Komenského inštitút sieťuje, prepája a inšpiruje aktívnych učiteľov, je to ideálny priestor na šírenie tejto krásnej spontánnej akcie. Najprv sme oslovili iba pedagógov, s ktorými úzko spolupracujeme a všetci reagovali pozitívne, berú to tak, že im vláda pridala nečakane pár dní prázdnin navyše a tie chcú venovať takejto podpore zdravotníkov. Mnohí lekári a sestry sú totiž rodičia, tiež by chceli mať krásne Vianoce, no pre plné nemocnice nemajú čas na ich prípravu,“ dodáva manažérka Komenského inštitútu Zuzana Labašová.

Spoločné iniciatívy a sieťovanie prebieha už na Orave, v Nitre, Banskej Bystrici, pod Tatrami aj v Bratislave. Postupne sa pridávajú pedagogičky a pedagógovia z celého Slovenska. Ich úlohou je okrem toho, že napečú, aj zmapovať situáciu vo svojom okolí, spojiť sa s nemocnicou a zistiť, kde má zmysel koláčiky priniesť. Zatiaľ však všetci oslovení lekári, lekárky a sestričky po celom Slovensku zareagovali nadšene a s dojatím.

„Keď som hovorila s lekárkou z ARO v ružinovskej nemocnici, ktorá je mamou mojej žiačky, povedala, že privítajú čokoľvek. Neskutočne ich to potešilo. Hneď som teda oslovila učiteľov školy, kde učím a aktivita sa okamžite stretla s podporou a odhodlaním zapojiť sa. Zohrialo ma to pri srdci, pretože viem, koľko toho naši učitelia majú ‚naložené‘ a napriek tomu nezaváhali. Považujem za skvelé, že sú to práve učitelia, ktorým je empatia, ľudskosť a ochota konať dobro blízka,“ opísala učiteľka Ľubica Noščáková.

„Oslovila som zdravotnú sestru, ktorá robí v Trstenskej nemocnici. Veľmi sa jej nápad páčil, dohodli sme sa, ako to celé zorganizujeme. Upozornila ma, že vo veľmi ťažkých podmienkach pracujú aj záchranári a sestričky, ktoré testujú ľudí,“ dodala Stanislava Opatová.

Ak sa k tejto iniciatíve chcete pridať aj vy, možností je veľa. Oslovte lekárky, sestričky, záchranárov aj ošetrovateľov vo vašom okolí a ponúknite im vašu podporu a pomoc pri príprave sviatočnej atmosféry na ich štedrovečerných stoloch. Je facebooková udalosť, kde sa môžete pridávať.

„Naším cieľom je v prvom rade ukázať zdravotníkom, že si ich prácu veľmi vážime a tiež inšpirovať ľudí, aby sa k iniciatíve pridali. Ak máte kapacity, môžete lekárom a sestrám poďakovať aj takto,“ uzatvára Zuzana Labašová.

Komenského inštitút je vzdelávací program pre pedagogičky a pedagógov, ktorý organizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Vzdeláva a podporuje pedagógov, ktorí sú súčasťou reformy školstva zdola. Realizuje ročný vzdelávací program, pestrý Alumni program pre absolventov, ocenenie Učiteľ Slovenska, vzdelávacie podujatia a vydáva publikácie pre širokú pedagogickú verejnosť.


Tento rok nám, učiteľom, začnú vianočné sviatky už 17. decembra, no naši zdravotníci si pohodové sviatky veľmi neužijú. Dlhodobo slúžia vo veľmi náročných a vyčerpávajúcich podmienkach a na prípravu Vianoc vo svojich rodinách im neostáva čas, chuť ani sila.

Poďakujme im aspoň malou drobnosťou, pomôžme im s vianočným pečením.

Ak chcete pomôcť aj vy, informácie ako sa zapojiť nájdete na Facebooku a Komenského inštitúte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *