Kategórie
Tlačové správy

Digitálne kroky v Reinoo

Digitalizácia stavebníctva je na Slovensku často istým strašiakom. Znie to veľmi komplikovane a na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je enormné množstvo práce, ktorú je potrebné vykonať za krátky čas. Aj digitalizácia sa však dá robiť postupne, krok za krokom.

Dobrým začiatkom je napríklad súpis vád a nedostatkov, ktorý úspešne využíva stavebná firma Reinoo.

S postupným zavádzaním stavebného softvéru už majú skúsenosti aj slovenské firmy.

„Dosiaľ sme využili digitálnu formu súpisu vád a nedostatkov pri odovzdávaní dvoch bytových domov. Ide o Rubicon v Púchove a Retro v Žiline,“ hovorí Martin Sobola, projektový manažér v spoločnosti Reinoo.

Hoci aplikácie často poskytujú takmer všetky potrebné nástroje hneď od začiatku, s ich využívaním sa mnohé firmy hneď neponáhľajú. Je to nielen otázka nastavenia práce v samotnej firme či na konkrétnom projekte, ale aj presvedčenia dodávateľov prác. Bez toho, aby aplikáciu využívali všetci na stavbe, je efekt digitalizácie obmedzený.

„Presvedčiť dodávateľov nie je ľahké, ale v zásade na to stačilo asi polhodinové školenie a PlanRadar zvládal každý. Je to o nastavení potrieb. Ak potrebujete byť efektívni, nástroje stavebnej digitalizácie sú správna cesta. Stačí sa zbaviť strachu z neznámeho. Aj pre nás bol PlanRadar prvou skúsenosťou so stavebnou aplikáciou, ale mať odvahu sa vypláca aj v stavebníctve,“ vysvetľuje Sobola.

Najsilnejším argumentom v Reinoo bola jednotná evidencia.

„Veľká výhoda je aktuálny prehľad. V mobile máte všetko k dispozícii. Komunikácia, fotky, všetko je dokladovateľné a dohľadateľné. Kedykoľvek si môžete exportovať aktuálny stav projektu bez toho, aby vás čakali stohy dokumentov. To sa týka, samozrejme, aj reportov u jednotlivých dodávateľov, alebo aktualizácie stavu požiadaviek,“ dodáva Sobola.

Prehľad plnenia požiadaviek patrí medzi veľké výhody softvérových riešení. Umožňuje mať projektovým manažérom a stavbyvedúcim vždy aktuálne informácie bez toho, aby museli konkrétne úseky stavby osobne navštevovať, prípadne tlačiť množstvo stavebných plánov.

Vrátil by sa projektový manažér k starému spôsobu?

„Ani náhodou. Bez digitalizácie sa už dnes nedá skutočne efektívne pracovať. Každá novinka má aj svoje muchy, ale celková efektivita práce vám to bohato vynahradí,“ uzatvára Sobola.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *