Kategórie
Tlačové správy

Podporujeme cestovný ruch a záchranu pamiatok

Na obnovu kaštieľa vo Voderadoch ide vyše pol milióna eur.

Na záchrane kultúrneho dedičstva nám záleží. Dávnu slávu sídla šľachtického rodu Zichyovcov vo Voderadoch (okr. Trnava) pomôžu oživiť Granty Európskeho hospodárskeho priestoru. Viac ako 563 000 eur z grantov, ktorých správcom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, umožní obnovu vybraných interiérov kaštieľa aj revitalizáciu historického parku.

Kaštieľ vo Voderadoch (zozadu)
Kaštieľ vo Voderadoch (zozadu).

„Jednou z priorít regionálneho rozvoja sú investície do podpory cestovného ruchu. S tým úzko súvisí záchrana a obnova nášho národného kultúrneho dedičstva. Slovensko má v tejto oblasti výrazný investičný dlh z minulosti, podporu potrebujú stovky pamiatok. Veľkou pomocou v našej snahe sú práve Granty EHP a Nórska,“ vyhlásila ministerka Remišová, ktorej rezort tieto granty prerozdeľuje.

Majiteľ kaštieľa vo Voderadoch – spoločnosť Bohdal – spolupracuje na projekte s nórskou Vysokou školou pre zelený rozvoj (Høgskulen for Grøn Utvikling), s obcou Voderady a asociáciou Historické Hotely Slovenska. S pomocou grantu chcú opätovne postaviť pavilón oranžérie, zreštaurovať kaplnku a ďalšie interiéry. V historickom parku kaštieľa vznikne chodník prístupný aj pre telesne hendikepovaných. Súčasťou projektu „Obnova kaštieľa rodiny Zichy vo Voderadoch – ZICHY“ je tiež príprava rôznych podujatí, od odborných a vzdelávacích až po kultúrne akcie.

„Aby ľudia chceli dovolenkovať na Slovensku, musia mať tiež čo objavovať a spoznávať. Naším cieľom nie je len obnoviť chátrajúce budovy. Pamiatkam chceme tiež vrátiť život, aby znova slúžili verejnosti. Iba vtedy sa naplno využije ich potenciál. Obnovené a otvorené pamiatky sú lákadlom pre turistov a prispievajú tak k rozvoju miestnej ekonomiky,“ povedala ministerka regionálneho rozvoja, ktorá toto leto trávi výlučne na Slovensku.

„Najmä v súčasnej dobe považujem dovolenku na Slovensku za najlepšie a najbezpečnejšie riešenie. Naša krajina je bohatá na prírodné krásy aj historické pamiatky a zážitky. Tým, že si ľudia zvolia dovolenku na Slovensku, pomôžu regiónom aj miestnym podnikateľom a zamestnancom v cestovnom ruchu, ktorých v uplynulých mesiacoch tvrdo zasiahla kríza spôsobená pandémiou,“ zdôraznila Remišová.

Voderadský kaštieľ je najstaršou budovou obce a pochádza pravdepodobne už z 2. polovice 17. storočia. O zveľadenie voderadského panstva a kaštieľa sa najviac zaslúžil jeden z najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov – Zichyovci. V ich vlastníctve bolo panstvo od roku 1674 až do roku 1945.

Pôvodne neskorobarokový kaštieľ Zichyovci prestavali v novoempírovom štýle a preslávili zbierkami umelecko-historických predmetov z celého sveta a množstvom vzácnych kníh. V apríli 1945 bola však časť zbierok z kaštieľa ukradnutá a zničená. V roku 1946 sa kaštieľ stal majetkom štátu a začiatkom 50. rokov v ňom zriadili Pôdohospodársku učňovskú školu. V nasledujúcich desaťročiach cenná pamiatka postupne chátrala a od roku 2007 sa kaštieľ nepoužíval. Situácia sa začala meniť v roku 2016, kedy získal nového majiteľa a súčasného hlavného organizátora jeho obnovy.

Projekt „Obnova kaštieľa rodiny Zichy vo Voderadoch – ZICHY“ je jedným z 19-tich, ktoré získali podporu z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP na roky 2014 – 2021. Na záchranu a obnovu pamiatok na Slovensku smerujú každoročne z Grantov EHP milióny eur. Naše významné kultúrne pamiatky sa vďaka týmto prostriedkom uchovajú pre budúce generácie a často získajú aj nové a moderné využitie.


Norway grants

Podrobnosti o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP a Nórska na Slovensku sú dostupné na www.eeagrants.sk alebo www.norwaygrants.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *