Kategórie
Tlačové správy

Zaľúbená Štiavnica prináša pre návštevníkov mesta novú interaktívnu hru aj unikátnu sochu

„Sú dve fajty ľudí.
Tí, ktorí v Štiavnici doposiaľ neboli,
a takí, ktorí sa do nej zaľúbili.
Tak, ako ja do Teba, Marína.“

Citované z listu Andreja Sládkoviča Maríne Pischlovej, z mája 1846.
Citát od Andreja Sládkoviča

V Banskej Štiavnici štartuje začiatkom júna druhá etapa projektu Zaľúbená Štiavnica, ktorý odštartoval v najromantickejšom meste Slovenska vlani na Valentína. Návštevníkom prináša zážitkovú hru, prostredníctvom ktorej môžu objavovať romantické miesta, kde sa odohral skutočný príbeh lásky Maríny a Sládkoviča. Cieľom projektu je popularizovať Banskú Štiavnicu ako mesto, ktoré zrodilo Najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta, a dostať ju tak na celosvetovú mapu najzaľúbenejších miest do spoločnosti Paríža či Verony.

„Som presvedčená, že Banská Štiavnica má ako pútnické miesto pre zaľúbených dokonca väčší potenciál ako Verona. Pretože príbeh Maríny a Sládkoviča, z ktorého sa zrodila Najdlhšia ľúbostná báseň sveta, je na rozdiel od vymysleného Rómea a Júlie pravdivým príbehom lásky,“ vyhlásila Nadežda Babiaková, primátorka mesta Banská Štiavnica.

Nová romantická zážitková hra pre návštevníkov Banskej Štiavnice

V prvej etape projektu desiatky ľúbostných veršov z Maríny vystúpili z knižky a objavili sa na operadlách mestských lavičiek v slovenskom aj anglickom jazyku. Aby každý návštevník Banskej Štiavnice vedel, že sa nachádza v meste, ktoré zrodilo Najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta. Je to báseň Marína, ktorú tvorí 2 900 veršov a od apríla 2017 je zapísaná aj ako oficiálny svetový rekord vo World Record Academy.

Novinkou projektu Zaľúbená Štiavnica je interaktívna zážitková hra. Igor Brossmann z neziskovej organizácie Marína a Sládkovič, ktorá iniciovala projekt, objasňuje:

„Hlavnou náplňou hry je hľadať v Banskej Štiavnici a po okolitých kopcoch lavičky s farebnými postavičkami Zaľúbencov, ktorí si čítajú Marínu. Každý, kto takúto lavičku nájde, zároveň objaví autentické miesto, kde Marína a Sládkovič pred takmer 200 rokmi skutočne prežívali svoju osudovú lásku. Každému z týchto 21 miest je zasvätený iný ľúbostný verš.“

Pri Zaľúbencoch sú umiestnené aj QR kódy, vďaka ktorým budú návštevníci postupne objavovať príbehy zrodenia najkrajších ľúbostných veršov z básne Marína.

Príbeh pritom môžu návštevníci odkrývať náhodne alebo postupne.

„Ak ale chcete prežiť príbeh lásky Maríny a Sládkoviča tak, ako ho oni postupne prežívali, vydajte sa na miesta podľa mapy na stránke www.ZalubenaStiavnica.sk. Odmenou vám bude emóciami nabité putovanie po ľúbostných veršoch, vyjadrujúcich všetky fázy ich osudového vzťahu od prvotného očarenia cez vášnivé túženie, zaľúbenie, zásnuby, smútok z odlúčenia a núteného rozchodu až po dojímavé spomínanie a zmierenie vo večnosti,“ vysvetľuje Katarína Javorská, PR manažérka projektu Zaľúbená Štiavnica.

Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus dodáva:

„Je skvelé, že sme schopní a chceme budovať cestovný ruch na takýchto príbehoch, na literatúre a na jej velikánoch. Banská Štiavnica tak ponúka opäť niečo výnimočné. Zároveň sa tým radí k ostatným miestam v Banskobystrickom kraji, ktoré lákajú návštevníkov na slávne mená literatúry, ako napríklad Gustáv Reuss, Pavol Dobšinský, Božena Slančíková Timrava alebo Imre Madách. Za každým jedným literátom sa skrýva jedinečný príbeh, ktorý si zaslúži byť verejnosťou spoznaný.“

Nové Mininámestie Zaľúbencov s unikátnou hovoriacou sochou

Súčasťou druhej etapy projektu Zaľúbená Štiavnica je aj revitalizácia priestoru pred Domom, kde Marína žila a až do svojej smrti ukrývala rukopis básne, ktorý jej Sládkovič venoval. Pred Bankou Lásky, zážitkovým domom o básni Marína, vzniklo nové Mininámestie Zaľúbencov. Priestor je zároveň východiskovým bodom k ďalším 20 miestam interaktívnej hry. Dominantou je unikátna interaktívna socha Zaľúbencov, čítajúcich si Marínu.

„Ak na Mininámestí Zaľúbencov nežne položíte dlaň na srdiečko sochy, začujete, ako si vyznávajú lásku najslávnejšími veršami z Maríny,“ vysvetľuje spoluautor sochy Štefan Voskár, riaditeľ pre technológie, mágiu a kúzla v Banke Lásky.

Ide pritom o absolútny svetový unikát.

„Nikde inde na svete sa nám nepodarilo nájsť hovoriacu sochu, ktorá by bola zhotovená na takomto technickom princípe,“ dodal Voskár.

Jej zmenšeniny v rôznych farebných prevedeniach nájdete sedieť na lavičkách ďalších 20 miest po celej Banskej Štiavnici a priľahlých kopcoch. Sochy Zaľúbencov symbolizujú všetkých ľudí, ktorí sa do Banskej Štiavnice zaľúbili tak osudovo, ako Andrej Sládkovič do Maríny Pischlovej.

Najkrajšie romantické výhľady, zákutia, tajchy a historické pamiatky

Druhá etapa projektu Zaľúbená Štiavnica štartuje začiatkom júna pri príležitosti 175. výročia prvého knižného vydania básne Marína. Miesta, ktoré zrodili ľúbostné verše z Maríny, sú zážitkom nielen pre zaľúbených či milovníkov poézie. Sú to zároveň miesta v Banskej Štiavnici a okolí s najkrajšími výhľadmi, najromantickejšími zákutiami, najmalebnejšími tajchami či ikonickými pamiatkami, ktoré by mal každý návštevník vidieť.

„Atribút romantiky je pre rozvoj cestovného ruchu Banskej Štiavnice a okolia zásadný. Dôležité je ale tiež povedať, že turizmus chceme rozvíjať trvalo udržateľným spôsobom. Preto sme okrem mesta Banská Štiavnica do projektu zapojili aj ďalšie miesta, ktoré sú spojené so životom Andreja Sládkoviča,“ dodáva Igor Kuhn, výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Štiavnica.

Ako doplnil, lavičky s veršami z Maríny boli umiestnené aj do Krupiny, v obci Hrochoť a v areáli kaštieľa Radvanských v Banskej Bystrici.

Primátor mesta Krupina Radoslav Vazan uviedol, že sa veľmi teší tejto iniciatíve a tejto forme prepájania miest.

Podľa jeho slov „je spolupráca základným pilierom pri tvorbe atraktívnych produktov cestovného ruchu“.

„Stopy Andreja Sládkoviča viedli z jeho rodiska – z Krupiny do Banskej Štiavnice a ďalších miest Slovenska. Aj v našom meste je miesto, kde sa nachádza lavička s veršom slávnej básne Marína, ktorú sme zaradili do nášho turistického produktu: komentovanej prehliadky mestom – Po stopách v rodisku Andreja Sládkoviča. Veríme, že objavovať miesta spojené s príbehom Sládkoviča a Maríny príde do Krupiny čo najviac návštevníkov.“

Projekt Zaľúbená Štiavnica pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Štiavnica spolu s Krajskou organizáciou cestovného ruchu – Banskobystrický kraj Turizmus v spolupráci s mestom Banská Štiavnica a iniciátorom projektu Nezisková organizácia Marína a Sládkovič. Banskobystrický samosprávny kraj projekt podporil cez Rozvojovú agentúru Banskobystrického samosprávneho kraja sumou 15 000 eur.

Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja poukazuje na viacero rozmerov tejto aktivity.

„Projekt Zaľúbená Štiavnica je tak, ako samotné mesto Banská Štiavnica, vynikajúcim „predajným artiklom“ aj za hranicami kraja. Vďaka Štiavnici prúdi do regiónu veľké množstvo návštevníkov, preto vnímam ako dobrý nápad nasmerovať ich kroky po stopách Sládkovičovej Maríny aj mimo centrum mesta, do blízkeho okolia ale aj do iných kútov kraja.“

Ondrej Lunter doplnil:

„Nadchla nás myšlienka otvoriť novú celosvetovo atraktívnu komunikačnú líniu Banskej Štiavnice ako zaľúbeného mesta. Projekt Zaľúbená Štiavnica podporujeme od začiatku, pretože veríme, že romantická téma Najdlhšej ľúbostnej básne dokáže prilákať ľudí z celého sveta a pomôže tak aj ekonomicky pozdvihnúť celý Banskobystrický kraj.“

Príďte, hľadajte, objavujte a zažijete prívaly romantiky

Romantická hra „Objav 21 miest, ktoré zrodili najkrajšie verše najdlhšej ľúbostnej básne sveta“ je pre návštevníkov dostupná od začiatku júna. V najbližších mesiacoch bude postupne rozširovaná o ďalšie interaktívne prvky, ktorých cieľom je návštevníkov boli ešte viac vtiahnuť do skutočného príbehu lásky Maríny a Sládkoviča. Ku hre si netreba sťahovať žiadnu aplikáciu, pretože všetky potrebné informácie sú prístupné na www.ZalubenaStiavnica.sk.

Foto:

Slávnostné odhalenie Sochy Zaľúbencov čítajúcich Marínu
Slávnostné odhalenie Sochy Zaľúbencov čítajúcich Marínu.
Socha Zaľúbencov
Banka Lásky
Banka Lásky.
Starý Zámok - Lavička so Zaľúbencami
Starý Zámok – Lavička so Zaľúbencami.
Botanická záhrada - Lavička so Zaľúbencami
Botanická záhrada – Lavička so Zaľúbencami.
Lavička Záľubencov
Výhľad na široké okolie.
Kalvária (Lavička so Zaľúbencami)
Kalvária (Lavička so Zaľúbencami).
Mapa Zážitkovej hry – 21 miest, ktoré zrodili najkrajšie verše z Maríny
Mapa Zážitkovej hry – 21 miest, ktoré zrodili najkrajšie verše z Maríny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *