Kategórie
Tlačové správy

Praktická pomoc pri sčítaní

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 na Slovensku.

SODB 2021

Číslo na call centrum je 02/20 92 49 19. Ďalšie kontakty na www.scitanie.sk.

Už sa elektronicky sčítalo viac ako 2,3 milióna obyvateľov Slovenska. Vedie Bratislavský kraj s viac ako 46 % sčítaných.

Často kladené otázky sa v zásade nemenia, len pribudli úsmevné situácie. Napríklad. Často sa nás pýtajú muži, či sa musí manželka sčítať, keď si ju oni uviedli v svojom elektronickom formulári. Odpoveď je áno. Manželka má svoje rodné číslo aj občiansky, teda nestačí, aby si ju uviedol iba manžel.

Z často kladených otázok obyvateľov ku sčítaniu vyplynula potreba upozorniť na nasledujúce skutočnosti:

  • Nestačí, že manžel/manželka uviedli vo svojom elektronickom formulári, že sú ženatý/vydatá, alebo obyvateľ uviedol počet živo narodených detí vo svojom sčítaní. Aj druhý z manželského páru je povinný sčítať sa, pričom sa identifikuje prostredníctvom svojho rodného čísla. Rovnako aj každé dieťa sa sčítava samostatne použitím jeho rodného čísla, čiže rodič alebo zákonný zástupca za neho vyplní celý formulár.
  • Ak ste si zabudli stiahnuť potvrdenie o sčítaní, spätne sa nedá stiahnuť ani zaslať. Neporušili ste tým zákon o sčítaní.
  • Pri otázkach o dochádzaní do zamestnania/školy uvádzajte prevažujúci spôsob dochádzky, bez zohľadnenia toho, že ste kvôli pandémii doma.
  • Ak ste podnikateľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba, neuvádzate SZČO (to je vaša ekonomická aktivita), ale zamestnanie, ktoré vykonávate napríklad murár, účtovník alebo opatrovateľ.
SODB 2021
SODB 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *