Kategórie
Tlačové správy

O výzvach na podporu vedy a výskumu za 155 miliónov eur, ktoré zrušilo ministerstvo školstva, bude rokovať vláda

O dvoch výzvach na dlhodobú podporu vedy a výskumu, ktoré zrušilo ministerstvo školstva, bude rokovať vláda. Zhodli sa na tom členovia Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie na dnešnom mimoriadnom rokovaní pod vedením predsedníčky rady, vicepremiérky Veroniky Remišovej.

Zástupcovia zamestnávateľov a akademického sektora vyjadrili na rokovaní nespokojnosť s tým, ako ministerstvo školstva v januári zrušilo výzvy na podporu dlhodobého výskumu za 155 miliónov bez konzultácie s dotknutými subjektami. Výzvy boli zamerané na výskumné aktivity v doménach Priemysel pre 21. storočie a Digitálne Slovensko a kreatívny priemysel, ktorých podpora by mohla významne pomôcť ekonomike Slovenska, ako aj stimulovať a prehĺbiť dlhodobo nedostatočnú spoluprácu podnikateľského sektora s akademickými výskumnými inštitúciami. V prijatom uznesení zaviazala Rada vlády ministerstvo školstva, aby o situácii podalo do konca februára správu na rokovaní vlády.

„Ministerstvo školstva toto rozhodnutie urobilo bez konzultácie s dotknutými partnermi a ostatnými príslušnými inštitúciami, ktoré dlhé mesiace projekty pripravovali. Po škandále s eurofondmi za ministra Plavčana boli veda a výskum dlhodobo podvyživené a toto rozhodnutie má na ne negatívny dopad. Mrzí ma to, pretože minister školstva doteraz vytrvalo tvrdil, že všetky peniaze na podporu výskumu využije. Presun peňazí je v kompetencii ministra dopravy, ktorý spravuje celý operačný program a ministerstva školstva, ktoré informovalo, že veľkú časť peňazí chce presunúť na ministerstvo hospodárstva. Po presune peňazí na ministerstvo hospodárstva však považujem za mimoriadne dôležité, aby sa peniaze čo najskôr dostali na výskumné aktivity. Chceme na Slovensku viac lepšie platených pracovných miest a podpora inovácií a spolupráce výskumných inštitúcií a firiem je nevyhnutným predpokladom pre úspech a prosperitu Slovenska,“ zdôraznila po rokovaní ministerka Remišová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *